- Reset + PDFPrindi

President Ilves lõpetades riigivisiiti: Euroopa vajab rohkem Gaucki ja Merkeli Saksamaad

President Ilves lõpetades riigivisiiti: Euroopa vajab rohkem Gaucki ja Merkeli Saksamaad
President Toomas Hendrik Ilvese kohtumine Saksamaa Liitvabariigi kantsleri Angela Merkeliga.
© Raigo Pajula

21.05.2015

"Euroopa vajab rohkem Gaucki ja Merkeli Saksamaad – tänast Saksamaad, kus on ühendatud moraalsed väärtused ja otsusekindlus ning kus on peidus Euroopa konkurentsivõime allikas," tõdes president Toomas Hendrik Ilves riigivisiiti lõpetades.

Tiheda kavaga neli päeva kestnud riigivisiit Saksamaale muutis meid – kahte sõpra ja liitlast – riikidena veel lähedasemaks ja teineteist mõistvamaks, ütles president Ilves.

Kõikidel kohtumistel oli juttu Eesti eduka digimajanduse võimalikest liitekohtadest Saksamaa tööstusega.

"Saksamaa on olnud Euroopa lõimumise mootor, me vajame laiemalt just sellist kindlat usku Euroopasse, Euroopa Liitu," sõnas Eesti riigipea.

"Konkreetsemalt vajab Euroopa praegu solidaarsust ja vastutustunnet nii finantsdistsipliini ja ühiselt kokkulepitud reeglite järgimises kui ka välis- ja julgeolekupoliitikas, meid liitvate väärtuste eest seismisel," rõhutas president Ilves.

Rääkides hetkeolukorrast, kasutas ta väljendit "tricky period", pidades silmas Kreeka võlaküsimuse lahendamist, põgenikeprobleemi, Venemaa tegevust Ukrainas ja äärmusjõudude populaarsuse kasvu mitmetes Euroopa Liidu riikides.

President Ilves kohtus esmaspäeval alanud riigivisiidil Saksamaa Liitvabariiki liidupresident Joachim Gaucki, liidukantsler Angela Merkeli, Bundestagi presidendi Norbert Lammerti, välisminister Frank-Walter Steinmeieri, rahandusminister Wolfgang Schäuble ja kaitseminister Ursula von der Leyeniga.

"Kõik kohtumised olid sõprade vahel avameelsed ja otsekohesed," ütles president Ilves. "Eesti ja Saksamaa mõistavad Euroopat ja maailma sarnaselt ning kui ongi mingeid erinevusi, siis tegelikult muudavad arutelud nende üle meie koostöö tugevamaks ja sisulisemaks."

Eesti tundis kohtumistel Saksamaa toetust välis- ja julgeolekupoliitilistes küsimustes, kaasa arvatud NATO heidutuse suurendamine alliansi idatiival ning Eesti omakorda kinnitas toetust Saksamaa jõulisele liidrirollile Euroopa Liidus.

Eesti riigipead saatis Saksamaal 42-liikmeline äridelegatsioon.
 

President Ilves kõneles Berliinis Euroopa e-lõimumisest Saksamaa kaubanduskodade katusorganisatsioonis DIHK, külastas Bayer Pharma Berliini uurimiskeskust, esines mõjukas mõttekojas Körber Stiftung. President Ilvese riigivisiidi puhul korraldatati Berliini Kontserdimajas Arvo Pärdi autorikontsert, millele järgnes vastuvõtt liidupresident Gaucki auks.

Eile Kielis kohtus Eesti riigipea Schleswig-Holsteini liidumaa peaministri Torsten Albig'iga, külastas Kieli Ülikooli ning Läänemere ja ookeani uuringutega tegelevat maailmatasemel teaduskeskust GEOMAR. Täna kohtus ta Hamburgis valitseva linnapea Olaf Scholz'iga ning kõneles Saksamaa liidumaade euroministritele ja riigivisiidi puhul korraldatud Hamburgi-Eesti ärifoorumil, tutvus õppetöö ja praktika ühendamisega rakenduskõrgkoolis HSBA ning külastas ettevõtet Kühne&Nagel.

Vabariigi Presidendi Kantselei

avalike suhete osakond