- Reset + PDFPrindi

President Ilves kohtus Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskiga

09.01.2015

President Toomas Hendrik Ilves kohtus täna Kadriorus Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskiga, kes tegi oma praeguses ametis esimese töövisiidi Eestisse, tulles Euroopa Liidu eesistujariigist Lätist.

Oleme kõik šokeeritud Pariisis toimunud terrorirünnakust meie väärtuste ja vabaduste vastu, kui satiirilehe Charlie Hebdo toimetuses tapeti 12 inimest, ning traagilised sündmused Pariisis jätkuvad, ütles Eesti riigipea kohtumise alguses.

Tema sõnul meenutab see meile valusalt taaskord, kui oluline on Euroopal seista ühtsena, kindlameelselt ja tingimusteta sõna- ja arvamusvabaduse eest ning et ajakirjandusvabadus on lahutamatu osa meie ühistest väärtustest, millele demokraatlik Euroopa toetub.

Euroopa julgeolekust rääkides, tõdeti kohtumisel, et sanktsioonid Krimmi annekteerinud ja Ida-Ukrainas relvastatud separatiste toetava Venemaa suhtes peavad jääma kehtima seni, kuni Venemaa jätkab Ukraina iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse ohustamist. Praegu ei ole näha, et Kreml täidaks Minski kokkuleppeid, mis tähendaks ka igasuguse toetuse lõpetamist Ida-Ukraina mitmeid piirkondi ohustavatele separatistidele.

"Me ei saa veel rääkida reset-poliitikast Venemaa suhtes," ütles president Ilves.

Ukraina puhul kinnitasid Euroopa Ülemkogu eesistuja ja Eesti riigipea Kiievi möödapääsmatust poliitiliste ja majanduslike reformide kiireks alustamiseks ning Euroopa Liidu jätkuvat, nähtavat ja tuntavat toetust Ukrainale, mis oleks asjatundlik ja täpselt kaalutletud.

"Samuti vajavad meie jätkuvat tuge reformide teele asunud Euroopa Liidu partnerid Moldova ja Gruusia," rõhutas president Ilves.

Kadriorus kõneldi samuti Euroopa Liidu digitaalse ühtse turu arendamisest.

"Nii Euroopa Ülemkogu kui ka Euroopa Komisjoni üheks prioriteediks peaks olema lõpetada Euroopa digitaalse turu fragmenteeritus. Siin ootame Komisjonilt ambitsioonikat ja tulevikkuvaatavat strateegiat peamiste pudelikaelte kõrvaldamiseks, milleks on andmekaitse, autoriõigused, Euroopa ühtne müügiõigus, ning loodame ka Ülemkogult jätkuvat tähelepanu nendele teemadele," ütles president Ilves.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229