- Reset + PDFPrindi

President Ilves noorteparlamendi esimese istungi avamisel: Eestile on edu toonud originaalsed lahendused

05.12.2014

"Meil ei ole teist võimalust, kui olla paljudes asjades parim. Kõige paindlikum, kõige uuenduslikum, kõige ärksam. Demokraatlik Eesti on see ruum, kus see saab võimalikuks. Oleme seda tõestanud. Muid variante meil tegelikult ei olegi," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes avas täna riigikogus noorteparlamendi esimese istungi.

President Ilves kõneles noortele meie riigi parlamentaarsest olemusest ning arutles teemal, kas traditsiooniline esindusdemokraatia ehk neljaks aastaks valimistel parlamendile antud volitus kõiki asju vabalt otsustada on piisav me üha jõulisemalt arenevas kodanikuühiskonnas.

Kodanike soovi ja võimalust ka valimiste vahel asjade otsustamisel kaasa rääkida peab riigipea õigustatuks. "Eriti Eesti suguses riigis, mis on olemuslikult egalitaarne ehk võrdsusele toetuv, kus riigivõimu kandjate ja rahva vahel puuduvad seisused ja teised barjäärid, kus igal inimesel on sõna otseses mõttes vahetu ligipääs nii parlamendisaadiku kui ministri jutule, presidendi juurde," märkis president Ilves.

President Ilves meenutas, et Jääkeldri ja Rahvakogu tulemusena seadustati tänavu märtsis rahvaalgatuse võimalus. Vaja on koguda pöördumisele 1000 allkirja ning Riigikogul lasub kohustus seda arutama hakata. "Varem sellist võimalust ja parlamendile laienenud kohustust ei olnud. Kirju võis ju saata, ka tuhandete allkirjadega, ent need võis vabalt sahtlisse panna ja sinna jätta. Ja kõik oli seaduslik," nentis ta ja lisas: "Nüüd on teisiti. Ja seda just rahva survel, kes paari aasta eest hakkas nõudma paremat ja avalikumat poliitikategemist. Need olid noored, teist ehk 10-15 aastat vanemad aktiivsed kodanikud, kes tõid Eesti poliitilisse kultuuri uue hingamise."

Riigipea soovitas noortel kindlasti külastada Paides toimuvat Arvamusfestivali. "Loodan, et teie kui poliitikahuvilised noored olete seal käinud. Ja kui te ei ole veel jõudnud, siis minge kindlasti järgmisel suvel. Uskuge mind, see on lahe. Umbes nagu rockfestival, aga mitte nii vali," ütles president Ilves.

"Lõpetuseks on mul teile üks palve. Jah, te olete poliitikahuvilised. See on kiiduväärt. Aga otsetee koolipingist poliitikasse võib tunduda küll ahvatlev, ent pole siiski minu meelest parim valik. Õppige, vaadake ringi, lugege, lugege palju. Saage oma südamelähedasel erialal kõvadeks tegijateks. Saage isiksusteks. Siis on õige aeg tulla poliitikasse. Sest siis on valikuvõimalus. Näiteks poliitikast ära minna. Sest on koht, kuhu minna," lisas president Ilves.

Noorteparlament on MTÜ Lastekaitse Liit poolt koostöös Eesti Õpilasesinduste Liiduga korraldatav noortefoorum, mis jätkab juba traditsiooniks saanud "101 last Toompeale" noortekogunemist uuel kujul. Noorteparlamendi 101 saadikut on valitud kandidaatide seast üle Eesti ning Riigikokku jõudes asuvad nad tööle juba enda poolt valitud komisjonis. Noorteparlamendis hakkavad tööle kultuurikomisjon, sotsiaalkomisjon, ühendatud väliskomisjon ja Euroopa Liidu asjade komisjon, majanduskomisjon ja õiguskomisjon.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229