- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea NATO peasekretärile: tugev NATO on 28 liitlase vabaduse tagatis

20.11.2014

"Te astusite ametisse rahututel aegadel ning Eesti teeb kõik endast oleneva, et alliansi tugevuse hoidmisel abiks olla," ütles president Toomas Hendrik Ilves, tervitades Eestisse saabunud NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi.

Pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt ning Venemaa sõjategevust Ukrainas on meie julgeolekukeskkond muutunud ettearvamatuks, kus senised julgeolekut taganud rahvusvahelised lepingud on kaotanud kehtivuse, tõdes Eesti riigipea.

"Niisiis tuleb meil jätkata NATO tugevdamist, mis tagaks vajaliku võimekuse erinevate julgeolekuohtudega toimetulemiseks. Tugev NATO on meie vabaduse ja olemise tagatis – mitte üksnes Eesti, vaid kõigi 28 liitlase jaoks," lausus president Ilves, kelle sõnul oli NATO Walesi tippkohtumine meile edukas, kinnitades alliansi solidaarsust ja otsusekindlust, kuid nüüd tuleb seda edu ka igapäevaselt kindlustada.

Ta meenutas Walesis heakskiidu saanud valmisoleku tegevuskava, mis pakub kõigile liitlastele tugevat raamistikku võimekama NATO ülesehitamise toetamiseks. Muuhulgas näeb see ette liitlasvägede kohalolekut idapiiri ääres.

"Jõuline ja nähtav liitlasvägede kohalolek siin on parim viis kõigi nende heidutamiseks, kes peavad plaani Euroopa praeguse julgeolekuarhitektuuri õõnestamiseks," rõhutas Eesti riigipea.

"Siin, alliansi eesliiniriigis, teatakse vabaduse hinda ja sedagi, et vabadust ei pakuta tasuta," ütles president Ilves.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg nimetas Eesti panustamist oma kaitsevõimesse kahe protsendi ulatuses SKT-st oluliseks meie julgeolekule, oluliseks alliansi julgeolekule ning nimetas Eestit juhtriigiks küberjulgeoleku vallas.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229