- Reset + PDFPrindi

President Ilves Saksamaa Välispoliitika Ühingus: Euroopa peaks tegutsema kiiremini ja jõulisemalt juba täna

07.11.2014

"Olen Euroopa julgeoleku pärast mures. Ma kardan, et Euroopal ei jätku julgust ja tahet tegutseda piisavalt kiiresti, reageerimaks ühtselt praegusele väljakutsele," ütles president Toomas Hendrik Ilves mainekas Saksamaa Välispoliitika Ühingus peetud kõnes.

Eesti riigipea kõneles Euroopa muutunud julgeolekuolukorra väljakutsetest. Viidates Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas ja sealt omakorda tekkinud rahvusvahelise õiguse kriisile – mis seab küsimuse alla seni kehtinud kokkulepete ja reeglite kehtivuse selle kõigi osapoolte suhtes – kutsus ta kuulajaid üles toimunut tõsiselt võtma.

"Me keskendume Euroopas vahetutele sündmustele, üha järgmistele halbadele uudistele, aga tuleks näha tervikut, seda, millised suured pikaajalised protsessid on praegu toimumas," sõnas president Ilves.

Ta võrdles Euroopa muutuvat julgeolekuolukorda konna keetmisega – teatavasti hüppab konn tulikuumast veest välja, kui ta sinna visata, aga kui temperatuuri aeglaselt soojendada, laseb ta end pahaaimamatult ära keeta: "Euroopagi harjub järk-järgult uue olukorraga. Täna lepitakse sellega, et Ukrainal ei lasta iseseisvalt isegi Euroopa Liidu assotsiatsioonilepingu üle arutada, ehkki veel 2004. aastal teatas isegi president Putin, et Venemaal pole midagi selle vastu, kui Ukraina liituks Euroopa Liiduga". Nii edasi minnes ongi lõpuks oht, et meid "keedetakse ära"."

Eesti riigipea rõhutas, et olukorra muutmiseks vajab Euroopa tugevat juhtimist.

"Pole sobivamat riiki, kes võiks selle juhtpositsiooni võtta, kui Saksamaa, kellel on ühtaegu nii Lääne- kui ka Ida-Euroopa kogemus omast käest," kinnitas president Ilves.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229