- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea kinkis Rootsi kroonprintsessile kunstnik Endel Kõksi paadipõgenikke kujutava teose

28.10.2014

President Toomas Hendrik Ilves, kes täna võõrustas Kadriorus Rootsi kroonprintsess Victoriat ja prints Danieli, kinkis neile Eesti kunstnik Endel Kõksi graafilise lehe "Merel" (1953), mis kujutab paadipõgenikke, andes edasi inimeste ängi ja lootust.

Kümned tuhanded eestlased, nende seas president Ilvese ema ja isa, põgenesid sõja ja uue okupatsiooni eest 1944. aasta hilissuvel või sügisel üle tormise Läänemere. Rootsi riik ja rootslased ulatasid põgenikele käe ning avasid neile vabaduse värava. Rootsist sai nende esimene kodu vabas maailmas ja nad jätkasid oma elu vabade inimestena.

1944. aastal põgenes Eestist ka "Pallase" kunstikooli lõpetanud Endel Kõks (1912 – 1983), oma põlvkonna väljapaistvamaid Eesti kunstnikke. Ta elas suurema osa pagulusest Rootsis ja suri Örebros.

Jaanuaris 2011, riigivisiidil Rootsi, pani president Ilves lilled Stockholmis mälestusmärgile "Vabaduse värav", mis sümboliseerib eestlastest paadipõgenike tänu Rootsile ja rootslastele, kes nad 70 aastat tagasi vastu võtsid. Mälestusmärgi avamisel 1994. aastal ütles Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf, et meenutagu "Vabaduse värav" Eesti rahva julget võitlust demokraatia ja õigluse eest ning olgu see monument tunnistuseks meie kahe rahva lähedusest.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229