- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President alustas riigivisiiti Norra Kuningriigis

02.09.2014

President Toomas Hendrik Ilves alustas täna hommikul riigivisiiti Norra Kuningriigis.

Pidulikul vastuvõtutseremoonial Norra Kuningapalee ees tervitasid Eesti riigipead kuningas Harald ja kuninganna Sonja ning kroonprits Haakon ja kroonprintsess Mette-Marit.

President Ilves ning kuningas Harald ja kuninganna Sonja panid pärja Teise maailmasõja ohvrite mälestusmärgile. Kuningapaar annab president Ilvese auks riigiõhtusöögi.

Eesti riigipea kinkis Norra kuningapaarile Vano Allsalu maali "Trooja" (2014, akrüül, lõuend). Nüüdne kunstiakadeemia maaliala õppejõud ja Eesti Kunstnike Liidu president Vano Allsalu on meenutanud oma isiklikku seost Norraga: "Edvard Munch oli minu jaoks okupatsiooni ajal 1980ndatel totalitaristlikule surutisele ehk "totalitaristlikule hullusele" vastanduva omamoodi "vabastava hulluse" sümbol, minu kui tollase kunstitudengi arengu oluliseks mõjutajaks – seda nii geniaalse kunstniku kui ka sõltumatu ja julge isiksusena Rolf Stenerseni kirjutatud elulooraamatus. /---/ Et mõista (ja nautida) valgust, tuleb vaadata ka pimedusse – ehk võiks nii võtta kokku selle, mis Munchi dramaatilise loomingu juures on minu jaoks moraaliks. Ehk on selles tõdemuses midagi, mis tahes tahtmata liidab inimesi pimedate talvede ja valgete suvedega põhjamaades."

Eesti riigipea kohtub täna Norra Parlamendi spiikri Olemic Thommesseniga ja Norra peaministri Erna Solbergiga. Kohtumised keskenduvad julgeolekuolukorrale Euroopas ja Balti-Põhjala piirkonnas, Ukraina sündmustele ning NATO rollile, Eesti ja Norra kui liitlaste julgeolekualasele koostööle, samuti Eesti-Norra suhetele laiemalt. Kuningas Haraldiga on president Ilvesel võimalus arutelda Eesti-Norra koostöö üle ametlikul lõunasöögil.

President Ilves esineb Oslo Ülikoolis Norra välisministeeriumi korraldatud esinduslikul välis- ja julgeolekupoliitika arutelul "Euroopa konverents 2014" loenguga "25 Years After – Still not Whole and Free!"

Samuti kohtub president Ilves Norra ja Eesti äriringkondade esindajatega, osaledes teda riigivisiidil saatva äridelegatsiooni tervitusvastuvõtul oma Norra partneritele. Eesti-Norra äriseminar toimub Oslos 3. septembril.

President Ilvese riigivisiidi tuules toimuvad 2.-4. septembrini Oslos ja Trondheimis Eesti filmi päevad "Kellavärgiga kartul" – meie kultuuriline külakost Norra kuningriigile, mida toetab Presidendi Kultuurirahastu ning mis saab võimalikuks tänu koostööle Eesti Instituudi ja Eesti Filmi Instituudiga. Norra publik näeb Oslos filme "Seenelkäik", "Disko ja tuumasõda", "Lisa Limone ja Maroc Orange", "Sügisball", "Loits pimeduse peletamiseks" ning Trondheimis näidatakse filme "Õlimäe õied" ja "Uus Maailm".

Eesti riigipead saatvas ametlikus delegatsioonis on ka kultuuriminister Urve Tiidus, väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling, Riigikogu liikmed Olga Sõtnik ja Margus Hanson, kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.

Äridelegatsiooni kuuluvad Andres Allikmäe (Harju Elekter AS), Allan Aru (Featherie Invest OÜ), Kristi Tiivas, Krister Kalda ja Margit Ihlebakke (Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus), Paul Varul ja Robert Juodka (Advokaadibüroo Varul), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus), Kaido Kaare (Kalev AS), Tõnis Kaasik (Ecometal AS), Armin Karu (Olympic Entertainment Group AS), Krõõt Kilvet (FinanceEstonia), Karl Kivi (FEMW OÜ), Hans Pajoma (DNB Bank ASA) ja Atle Knai (DNB Pank AS), Tarmo Tamm, Peeter Peedomaa ja Erik Konze (Peetri Puit OÜ/ Arcwood), Sven Kotkas (Kinema OÜ), Gunnar Kraft (Sangar AS), Kalev Kõnn (Paroc AS), Andrus Kõresaar (Koko Arhitektid), Seth Lackman (Ericsson Eesti AS/ Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit), Tiina Link ja Urmas Lepik (Innovation Norway), Mailis Lintlom (Windoor AS), Aivar Lintnermann (Palmatin AS), Lembit Lump (Kodumaja AS), Sven Mats (Matek AS/Eesti Puitmajaliit), Hellar Mutle (Bestra Engineering AS), Eero Nõgene (Tomra Baltic OÜ / Heategevusfond Aitan Lapsi SA), Ruth Oltjer (Chemi-Pharm AS), Neeme Org (Aktors OÜ), Meelis Peterson (Glamox HE AS), Jüri Ploom (Advokaadibüroo Pohla & Hallmägi/Norra-Eesti Kaubanduskoda), Maarika Pukspuu (TiMO Houses), Jüri Raidla (Raidla Lejins & Norcous), Jüri Rass (EA Reng AS), Kaido Saar (BigBank AS), Anne Samlik (Estravel AS), Argo Saul (Nordic Houses OÜ/ Eesti Puitmajaliit), Ivar Sikk (Aeroc International AS), Alo Tamm (Harmet OÜ), Tõnis Tamme (Pan-Baltic Law Firm Triniti), Alar Tamming (Tavex Group), Aare Tark (Tark Grunte Sutkiene), Tauno Tats (Ambient Sound Investments OÜ), Indrek Tiigi (Allianss Arhitektid OÜ), Eero Tohver (Uptime OÜ), Andres Trink (Merko Ehitus AS), Kristo Tuurmann (Loov / Loodusvägi OÜ), Jaen Uussalu (Plaat Detail OÜ) ning Mait Palts ja Liis Lehesalu Eesti Kaubandus-Tööstuskojast.

Tagasi Eestisse jõuab president Ilves ööl vastu homset.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229