- Reset + PDFPrindi

President Ilves: me peame Tartu rahu sõlmijate eeskujul ehitama tulevikku

Eesti Meestelaulu Seltsi esimees Arvi Karotamm ja president Toomas Hendrik Ilves.
Eesti Meestelaulu Seltsi esimees Arvi Karotamm ja president Toomas Hendrik Ilves.
© DelfiPressifoto, Andres Putting

02.02.2010

Vabariigi President kutsus tänases Tartu rahulepingu sõlmimise 90. aastapäeva kõnes Eesti avalikkust üles juhinduma rahuleppe sõlmijate ettenägelikkusest tegutseda Eesti rahva vabaduse ja parema elu nimel.

“Ma olen enam kui veendunud, et Eesti Vabariigi loojad ja Tartu rahu sõlmijad ootavad meilt ainult üht: et me liiguksime edasi,” ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Vanemuise kontserdimajas.

Riigipea sõnul tagavad Eesti iseolemise ennekõike meie hästi toimiv riik, meie tark, terve ja eneseteadlik rahvas ning demokraatlik riigikord.

Riigipea möönis, et rohkem kui allkirjad Tartu rahu või NATO lepingul, on meie iseseisvuse tagatiseks “Eesti kaitsejõud ja politsei, päästeamet ja piirivalve, Eesti kaitseliit ja naiskodukaitse, meie koolid ja haridussüsteem, meie töötuskindlustus ja tervishoiusüsteem.”

President Ilvese sõnul ei sõltu Eesti iseseisvus ühest või kahest ligi sajand tagasi alla kirjutatud dokumendist või sellest, kes neid tänapäeval tunnistab või mitte.

“NATO ja Euroopa Liidu liikmesriigi Eesti Vabariigi iseseisvus ei ole vähem tegelik või kindel põhjusel, et mõni teine riik Tartu rahulepingut täna ei tunnusta,” sõnas riigipea. Ta rõhutas oma veendumust, et Eesti julgeolek on praegu tagatud kindlamini kui kunagi varem meie rahva ajaloos.

Riigipea sõnul kirjutati 1919. aasta lõpus ja 1920. aasta alguses Eesti diplomaatia esimene edulugu, millega lõpetati ohvriterohke sõda, pandi paika Eesti riigipiir ja kaubeldi välja reparatsioonid.

Tunnustades Tartu rahu ajaloolist kohta Eesti omariikluse alusmüüris, tuleb president Ilvese sõnul ka ausalt omaks võtta, et “kui võrdleme Eesti toonast diplomaatiat meie saavutustega alates 1991. aastast, siis, tagasihoidlikult väljendudes, pole meil tänapäeval midagi häbeneda.” 

 

Loe kõne täispikka versiooni siin.

Vaata ETV videot.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229