- Reset + PDFPrindi

President Ilves Ida-Euroopa riigipeade kogunemisel Varssavis: NATO peab näitama, et suudab reageerida suurenenud ohule

President Ilves Ida-Euroopa riigipeade kogunemisel Varssavis: NATO peab näitama, et suudab reageerida suurenenud ohule © Toms Kalnins (Läti Vabariigi Presidendi Kantselei)

22.07.2014

"Venemaa õhutatud Ukraina kriis on nüüd muutunud pikaajaliseks ohuallikaks kogu maailmale. Septembris toimuv NATO tippkohtumine peab andma jõulise signaali, et suudame reageerida kiirelt suurenenud ohule ja tagada inimeste julgeoleku. Ka Ida-Euroopa regiooni kuuluvad riigid peavad ise oma kaitsesse ülimalt tõsiselt suhtuma ja suurendama kaitsekulutusi," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Ida-Euroopa riigipeade kogunemisel Varssavis, kus arutati sügisel toimuva NATO tippkohtumise eel regiooni julgeolekut.

Varssavis kohtusid täna Balti riikide, Bulgaaria, Rumeenia ning Visegradi gruppi kuuluvate maade - Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari – presidendid, et kujundada septembris toimuva NATO tippkohtumise eel ühist seisukohta Venemaa õhutatud Ukraina kriisile.

Presidendid arutasid, milliseid samme peaksid nii Euroopa Liit kui ka NATO muutunud julgeoleku olukorras astuma ja vahetasid mõtteid eeloleva NATO tippkohtumise eesmärkide üle.

"Venemaa tegevus Ukrainas on kardinaalselt muutnud julgeoleku olukorda Euroopas, seda eelkõige NATO idatiival. Venemaa käitub ettearvamatult ja agressiivselt, mistõttu on fookus nihkunud NATO liitlaste endi julgeoleku tagamisele, kollektiivkaitsele," nentis president Ilves. "Eesti jaoks on oluline, et NATO tippkohtumisel kinnitatakse üle NATO vägede jätkusuutlik jalajälg meie regioonis."

President Ilves lisas, et uues julgeoleku olukorras vajavad NATO kaitseplaanid ajakohastamist. "Need peavad olema realistlikud ja kiiresti elluviidavad," märkis riigipea.

President Ilves kohtus töövisiidi raames kahepoolselt ka Poola presidendi Bronislaw Komorowski ja Slovakkia presidendi Andrej Kiska'ga.

Tagasi Eestisse jõuab president Ilves täna õhtul.


* Visegradi grupp on ühendus, millesse kuuluvad Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari. Grupp sai alguse Tšehhoslovakkia, Ungari ja Poola tippkohtumisel Ungari linnas Visegradis 15. veebruaril 1991, kui kolme riigi juhid otsustasid oma riikide vahelise koostöö kaudu edendada Euroopa integratsiooni. Pärast Tšehhoslovakkia lagunemist liitusid ühendusega nii Tšehhi kui ka Slovakkia. Alates 1. maist 2004 kuuluvad Visegradi riigid Euroopa Liitu.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229