- Reset + PDFPrindi

President Ilves kohtus Soome vastse peaministri Alexander Stubbiga

30.06.2014

President Toomas Hendrik Ilves kohtus täna Kadriorus Alexander Stubbiga, kes Soome vastse peaministrina tegi esimese välisvisiidi Eestisse.

Euroopa Parlamendi saadikutena olid Toomas Hendrik Ilves ja Alexander Stubb tihedalt seotud Euroopa Liidu Läänemere strateegia väljatöötamisega, mis on aidanud muuta kogu meie piirkonda konkurentsivõimelisemaks ja edukamaks.

Eesti-Soome koostöö võiks mitmetes valdkondades olla eeskujuks teistele riikidele, ütles president Ilves, tuues olulise näitena Eestis väljatöötatud turvalise andmevahetuskihi X-tee kasutuselevõttu Soomes.

Kõneldes Ukraina kriisist, tõdesid Eesti riigipea ja Soome peaminister, et Venemaa tegevus on oluliselt muutnud Euroopa julgeolekukorda ning see mõjutab ka Eestit ja Soomet.

"Praegu pole Venemaa Euroopa Liidule strateegiline partner, vaid strateegiline väljakutse," tõdes president Ilves.

Tema sõnul peab demokraatlik Euroopa toetuma ühistele väärtustele, mis välistavad sõjalise jõuga piiride muutmise ja territooriumide liitmise nagu see toimus Krimmis, ning toetuse naaberriigis tegutsevatele separatistlikele relvastatud gruppidele, millist me praegu näeme Ida-Ukrainas.

Eesti ja Soome loodavad, et Moskva leiab tee, kuidas seda konflikti lahendada, mis tähendab president Porošenko rahuplaani toetamist, separatistidest lahtiütlemist Ida-Ukrainas ja Ukraina territoriaalse ühtsuse austamist.

President Ilvese kinnitas, et Eesti on viimastel kuudel pööranud täiendavat tähelepanu oma riigikaitsele, sama on teinud Soome, kel on koos Rootsiga oluline roll piirkondliku julgeoleku tagamisel.

"Samuti on Soome hea partner NATO-le ja see partnerlus süveneb," ütles ta.

Tunnustades Eesti ja Soome majandus- ja kaubandussuhete tihedust ja sügavust, avaldas president Ilves lootust, et kaks lähedast naaberriiki leiavad kiirelt üksmeele ka omavahelise gaasiühenduse kõigis seni lahtistes küsimustes.


Vabariigi Presidendi Kantselei
Avalike suhete osakond
Tel 631 6229