- Reset + PDFPrindi

"Ilves: Pariisi sündmused võivad parandada Euroopa Liidu sisest kaitsekoostööd", ERR Uudised

President Toomas Hendrik Ilves.
© Marju Randmer-Nellis

14.11.2015

Toimetas Allan Rajavee


President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul võivad suured vapustused nagu Pariisi terrorilaine hoogustada Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist koostööd, kuna ilma selleta ei saa ükski EL-i riik ennast eraldi kaitsma.

Piiride sulgemine ja vähene julgeolekukoostöö on president Toomas Hendrik Ilvese silmis lühinägelik. "Need asjad, mida me oleme siin näinud, need valguvad ülepiiri nii kui nii ja kui vaadata väike riigi seisukohalt, siis meil peaks olema suund suurema solidaarsuse poole," selgitas president ERR-i raadiouudistele.

Ilves tunnistas, et EL-i ühine välispoliitika on olnud nõrga võitu. "Samuti ei ole Euroopa riigid eriti tahtnud tegeleda Euroopa kaitseküsimustega ehk osa ei viitsi rohkem teha kui NATO ja teistelt poolt on Euroopa kaitsekoostöö pärsitud mõnede väikeste EL-i liikmesriikide probleemide tõttu," möönis Ilves.

Presidendi arvates peavad Euroopa Liidu liikmesriigid üle saama jõuetusest, mis tulenebki võimetusest asjades kokkuleppida.

"Suured vapustused, mida me nägime ka eile Pariisis, võivad anda tõuke koostööle ja panna riike ühiselt tegutsema," leidis Ilves, kes märkis, et tihendama peaks just luure- ja sõjalist koostööd.

"Kui me seda ei tee, siis eraldi me ei ole võimelised ennast kaitsma."


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.