- Reset + PDFPrindi

"Ilves: ühendades Jaapani ja Eesti tehnoloogia, saab luua kogu maailmas uuenduslikke lahendusi", digiportaal Geenius

10.11.2015

Hans Lõugas


"Seda mitte võib, aga peab pidama väga oluliseks tähiseks," kommenteeris president Toomas Hendrik Ilves Lingvisti täna avalikustatud tehingut Jaapani suurettevõttega Rakuten. "See näitab Eesti idufirma läbilöögivõimet maailmas ja õiget tegutsemist. Siin ei ole midagi rohkemat öelda, kui et: tehke järele."

"Esimest korda kohtusin Jaapani ülimõjuka riiklike e-teenuste arendamist toetava ettevõtja Hiroshi Mikitaniga märtsis 2014, kui olin Jaapani peaministri kutsel ametlikul visiidil Tokios," selgitas Ilves, kuidas Rakuten ja Lingvisti kohtumiseni jõuti.

"Jaapani ettevõtetel on üleilmne haare, Eestil aga e-teenuste ehitamise ja kasutamise praktiline kogemus – see oli toona üks minu sõnumeid Jaapani Uue Majanduse Koja (Japan Association of New Economy) asutajale, gigantettevõtte Rakuten suuromanikule Hiroshi Mikitanile, kellel kinkisin ka nimelise Eesti ID-kaardi ja mobiil-ID testkoopiad," ütles president.


Väike Eesti ja suur Jaapan on ühel leheküljel


"On ju selge, et ühendades Jaapani tehnoloogiaettevõtete tipptooted ja Eestis juba toimivad infosüsteemid, on võimalik luua üle maailma uuenduslikke lahendusi. Olin siis kindel: väike Eesti ja suur Jaapan on e-tuleviku eesmärkide ühel leheküljel," ütles Ilves.

"Nüüd näen, et nii ongi läinud. Ühel pool on Rakuteni partnerlus Eesti firmadega Fits.me ja Lingvist ning teisel pool Jaapani valitsuse suured sammud e-riigi suunas, mille üks osa on nende otsus võtta just Eesti eeskujul kasutusele isikukood, mis on alustala e-teenuste ehitamisel," selgitas ta.

"Jaapani visiidi ajal kutsusin Hiroshi Mikitani Eestisse ning mullu 19. novembril õhtustasimegi Kadriorus, tal oli kaasas kümmekond Jaapani edumeelset IT-ettevõtjat," kirjeldas Ilves mullu toimunud kohtumist.

Presidendi sõnul on Eesti ettevõtjatel potentsiaali, puudu jääb sageli õnnest ja õige juhuse puudutusest.


Artikkel digiportaalis Geenius.ee.