- Reset + PDFPrindi

"President Toomas Hendrik Ilvese kõne võidupüha paraadil", ERR

23.06.2014

"Pole vaja elada illusioonides. Kadunud on need julgeoleku alustalad, millele oleme koos oma liitlastega 23 aastat toetunud. Meid rahustati kogu aeg, et maailm on muutunud, et Euroopas ei annekteerita territooriume, ei minda sõjaliselt kallale," ütles president Toomas Hendrik Ilves Valgas võidupüha paraadil peetud kõnes.

Ta jätkas: "Tuleb välja, et ikka minnakse, et ikka okupeeritakse ja annekteeritakse. Kõiki Euroopa olulisi, riikide iseseisvust garanteerivaid lepinguid on viimase poole aasta jooksul rikutud. Toores jõud, jõhker omavoli, valedega summutatud ebaõiglus ehk räige propaganda ja tõe moonutamine – kõik see, mille vastu noor Eesti Vabariik pidi viis põlvkonda tagasi võitlema, pole kuhugi kadunud. Vaid viimase veerandsajandi jooksul oleme ära harjunud rahu ja euroopaliku arenguga, põhiseaduse kaitse, õigustatud ootuste ja heaolu paranemisega."

President rääkis Valgas peetus kõnes, et see, mida näeme tänapäeval Ida-Ukrainas, nägi Eesti rahvas ise 1940. ja 1919. aastal. "Me ei suuda ja sageli ei tahagi ette kujutada, kui habras on tegelikult meie harjumuspärane heaolu. Kui habras on meid ümbritsev rahu, meie iseseisvus, meie vabadus. Nagu ei kujutatud seda ette ka 1938. aastal ei Tartu kohvikutes ega Valgamaa taludes," sõnas Ilves. "Nüüd teame, kui kalliks see petlik turvatunne peagi osutus."

Seepärast ongi Ilvese sõnul meie esiisade ja -emade sajanditagust vaprust märkiv Võidupüha kaugelt sisukam kui pelk Jaaniõhtu sissejuhatus. "See on eelkõige järelemõtlemise hetk," ütles ta.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.