- Reset + PDFPrindi

"ERM sai pidulikult nurgakivi", ERR Uudised, 30. aprill 2013

30.04.2013

Kadri Masing


Tartus Raadil toimus täna 104-aastase Eesti Rahva Muuseumi esimese päris oma kodu nurgakivi asetamise tseremoonia.

Rongkäik Raadile algas ERM-i muuseumi-maja juurest, kust pärast kõnede kuulamist liiguti Raekoja platsile, kus ühinesid ERMi rongkäiguga ka akadeemilised organisatsioonid, vahendas "Aktuaalne kaamera.

Eesti Rahva Muuseumi direktori Tõnis Lukase sõnul on nurgakivi panek see hetk, mil sünnib Eesti Rahva Muuseumi uue maja vaim. Nurgakivi panekul loeti katkendeid Matthias Johann Eiseni kõnest Eesti Rahva Muuseumi avamispeol aastast 1923.

Eesti Rahva Muuseumi uue hoone nurgakivi asetas president Toomas Hendrik Ilves.

"Ka Eesti Rahva Muuseumi oma maja rajamise idee on piinlikult vana, arvestades, et sellega tuldi välja juba eelmise sajandi alguses. Seega on ta vanem kui meie riik. Aga idee pole võõra, vaid me endi oma, meie ja meie ajaloo suurkujude oma.See on sada kuus, või ehk isegi enam aastat vana unistus, aga muuseum pole ikka leidnud seda väärikat kodu, kus me rahvuskultuur oleks meile kõigile kättesaadav. Ent täna astume ühe pika sammu teostamaks ideed, mille taga juba viis põlve tagasi seisid me rahva kaugesse tulevikku vaatavad suurkujud: Jakob Hurt ning kõik need, kes tema elutööle toetudes, tema mälestuseks kogunedes panid jaanuaris 1907 Eesti Rahva Muuseumi ideele aluse – teiste seas Jaan Tõnisson, Villem Reiman, Oskar Kallas, Kristjan Raud ja Matthias Johann Eisen," rääkis president oma kõnes.

Tseremoonia lõppakordiks on kontsert ansamblilt Metsatöll, mille üks solistidest on ka kultuuripärandi aasta saadik Lauri Õunapuu.

Eesti Rahva Muuseumi uue hoone nurgakivi panemise tseremoonia on ühtlasi tänavuste Tartu muinsuskaitsepäevade (12.–30.aprillini) lõpuüritus.

Muinsuskaitsepäevadega meenutatakse 25 aasta möödumist Tartu 1988. aasta kuulsatest muinsuskaitsepäevadest, kui esimest korda toodi tuhandete inimeste ees taas välja sinimustvalge lipp ning nõuti rongkäigus ja miitingul Raadi vabastamist Nõukogude sõjaväest ning Eesti Rahva Muuseumi taastamist.

Muinsuskaitsepäevad on ka osa Eesti kultuuripärandi aasta ja Eesti Vabariik 95 programmist.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.