- Reset + PDFPrindi

"Anonüümselt poliitikaarutelu veebiportaalis sõna võtta ei saa", ERR Uudised, 20. detsember 2012

20.12.2012

Priit Luts


Eesti Koostöö Kogu kinnitab, et jaanuaris avatakse internetikeskkond, kuhu kõik soovijad saavad end identifitseerides sisestada oma ettepanekud parteide tegevust, valimiste korda ja laiemalt demokraatia tervist mõjutavate ja reguleerivate seaduste parandamiseks.

Eesti Koostöö Kogu juhatuse esimees Olari Koppel rääkis ERR-ile, et veebruaris asuvad poliitikateadlased ja erakondade ja vabakondade poolt esitatud eksperdid neid ettepanekuid süstematiseerima, et nad oleks valdkondlikult paigas.

"Kui sorteerimine on tehtud, siis eksperdid varustavad need ettepanekud omapoolsete kommentaaride ja mõju analüüsiga," selgitas ta. "Kindel on see, et kõik ettepanekud jäävad nähtavaks, mis sinna portaali tehakse."

Keskkond on kõikidele avatud, kuid eelduseks on, et isikud identifitseerivad end ID-kaartide abil. Seega anonüümselt midagi arvata ei saa.

Vaheetapina, enne kui president, kelle egiidi all kogu protsess toimub, esitab märtsi lõpus ettepanekud riigikogule, on plaanis kokku kutsuda arutelupäev või koguni kaks.

Projekti IT-juht Henri Laupmaa ütles, et veebiportaali aluseks üks islandlaste välja töötatud platvorm, mida kasutatakse Reykjaviki-teemaliste ideede kogumiseks ja debattimiseks.

Veebikeskkonnas on lisaks arvamuste avaldamisele lugeda taustinfot, et kaasarääkimine ei tugineks ainult tunnetele või arvamustele, vaid ka teadmistele, selgitas vabaühenduste liidu EMSL juhataja Urmo Kübar.

"Et kuidas valimissüsteem praegu toimib või kuidas käib erakondade rahastamine ja siis saaks inimesed selle põhjal teha oma ettepanekuid," märkis Kübar.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.