- Reset + PDFPrindi

"Tänavuse noore teadlase preemia pälvis veresoontekirurg Jaak Kals", ERR Uudised, 13. detsember 2012

13.12.2012

Toimetas Rutt Ernits


President Toomas Hendrik Ilves andis noore teadlase preemia teadlasele ja arstile Jaak Kalsile.

Kals, kelle juhendada on praegu kolm doktoranti, kinnitab, et eduka teadustöö tegemiseks ei pea Eestist lahkuma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kindlasti see teadusruum on avatud ja Eestis füüsiliselt paiknedes on võimalik väga heal tasemel teadustööd teha. Loomulikult see suhtlemine välismaa ülikoolide ja teadlastega on absoluutselt vajalik, aga kindlasti ei pea selleks Eestist lahkuma," lausus ta.

Presidendi kantselei teatel ütles president Toomas Hendrik Ilves Kalsile preemiat andes, et pingelise kirurgitöö ja aktiivse teadustegevuse ühendamine on esiletõstmist ja eeskuju vääriv.

"Teie näitate meile, et Eestis on noortel võimalik teha rahvusvaheliselt tugevat teadustööd ning samal ajal olla tubli ning hinnatud arst," ütles Ilves.

Ilves nentis, et Kals tegeleb nii arsti kui teadlasena väga tõsise ja vajaliku valdkonnaga.

"Maailmas on südame-veresoonkonna haigusesse haigestumine väga kõrge ning Maailma Tervishoiuorganisatsiooni kurb prognoos näitab lähema kümnendi jooksul veelgi nende haigusjuhtude kasvu."

"Eesti ei ole siin kahjuks mingi positiivne erand, pigem vastupidi. Haigestuvad meie parimas loome- ja tööeas inimesed ning selle tõttu kannatavad nende perekonnad, lähedased ning kogu ühiskond," lausus Ilves.

Jaak Kalsi soovitajate, Tartu ülikooli kardioloogia kliiniku juhataja Jaan Eha, Tartu ülikooli biokeemia instituudi juhataja Mihkel Zilmeri ja Tartu ülikooli närvikliiniku juhataja Toomas Asseri hinnangul on Kalsi puhul tegemist harva olukorraga, kus noor inimene on suutnud siduda rahvusvahelises teadusruumis nüüdisajal ühe tõsisema kliinilise väljakutsega teaduseriala ja igapäevase eduka töö veresoontekirurgina.

Kalsi teadustööks on muutused, mis tekivad organismis südame- ja veresoonkonna haiguste ajal ning haigestumise eel.

Kals ütles, et tegu on süsteemse uurimistööga. Analüüsides veresooni on tehtud kindlaks mitmed seaduspärasused ning see võimaldab südame- ja veresoonkonna haigusi varem diagnoosida.

Doktorikraadi kaitses Kals 2007. aastal.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.