- Reset + PDFPrindi

"Prandi küla vapustas presidenti", Järva Teataja, 31. juuli 2012

31.07.2012

Tiit Reinberg


«Ma olen vapustatud, mida te olete siin teinud,» olid laupäeval Prandit külastanud presindent Toomas Hendrik Ilvese esimesed sõnad kohalikele.

Avatud külaväravate päeval Prandiga, Eestimaa 2011. aasta külaga tutvudes polnud Ilves kiitusega kitsi.

«Kogu riik võiks võtta Prandi küla oma eeskujuks. Aitäh, et olete seda teinud,» lausus ta seltsimajas Prandi elanike ja küla sõpradega kohtudes.

Ilves ütles, et on isegi rääkinud – kui soovitakse midagi saavutada, siis ei tasu oodata, et keegi teine tuleb ja selle ära teeb, vaid peab ise tegutsema.

President tõi näite, et samamoodi nagu Prandi elanikud on oma küla elama pannud, sündis ka Eesti Vabariik. Inimesed otsustasid, et teeme ära, ja läksid vabatahtlikult sõtta. Nii sai teoks ka 1869. aastal esimene laulupidu.

Ilves selgitas, et mööda Eestit ringi sõites kuuleb ta kõige rohkem kurtmist selle üle, et noored lahkuvad maalt, kuid Prandis on leitud mingi uus mudel, kuidas noored pered linnadest külla tagasi saada. «Mis on teie trikk, et inimesed, kes elavad mujal, tulevad siia oma vaba aega veetma?» küsis ta.

Prandi külaseltsi eestvedaja Õnne Põllumets selgitas, et trikke nad ei tee, kuid küla hoiab kokku seetõttu, et tehakse koos tööd, millest võtavad osa nii lapsed kui ka eakad.

Põllumets kiitis küla noori, sest kui paljudes kohtades on probleeme lõhkumistega, siis sealsed noored ja ka nende sõbrad oskavad tehtut hoida.

Külarahvas pidas Prandi trumbiks Õnne Põllumetsa, kes suudab terve küla ettevõtmistesse kaasa tõmmata. Enne külamaja valmimist käisid nad näiteks jõulupidusid Põllumetsa kodus pidamas. Elanikud tõid näite, et kui seltsimaja ehituseks oli tagatist vaja, ei pidanud Põllumets paljuks oma kodu panti panna.

Presidendiga kohtudes kurtsid Prandi elanikud riigi esimesele mehele ka oma suurimat muret: kui Tallinna–Tartu maanteed hakatakse Koigi valla piirides neljarealiseks ehitama, tuleb uus tee vanast 400 meetrit Prandi poole ja see poolitab küla kaheks.

Prandi külaseltsi juhatuse liige Janno Koplimets ütles, et nad ootavad riigilt suuremat selgust, sest tee-ehituseks võib minna alles 30 aasta pärast, kuid seni ei tea inimesed, mida teha.