- Reset + PDFPrindi

"Endla teatris kõlavad laulud sõdurile", Pärnu Postimees, 20. juuni 2012

20.06.2012

Asso Puidet


Eestis sirgub 38 last, kelle isa on kaitseväelasena riiki teenides jätnud oma elu või saanud raskesti viga. Nende, sõjakoledusi isiklikult tunda saanud laste haridustee toetuseks korraldavad Sihtasutus Carolin Illenzeeri Fond ja Eesti kaitsevägi reedel, võidupüha eelõhtul Pärnu Endla teatris heategevuskontserdi.

Kontserdil oma muusikalise panuse andvad artistidki omavad vahetut kontakti välismissioonidel osalenud kaitseväelastega. Kõik nad on meie sõduritele missioonipiirkonnas esinenud. Tanel Padar, Lenna Kuurmaa, Kristjan Kasearu, Marvi Vallaste on vaid väike osa muusikutest, kes Endla laval koos Eesti kaitseväe orkestriga enda lugusid esitavad.

"Orkestril on seal lisaelemendid, ei ole klassikaliselt ainult pasunad, vaid on kitarrid ja süntesaatorid," ennustas fondi nõukogu esimees Lauri Kurvits põnevat kuulamiselamust.


Heategu taskukohase hinnaga


Need, kes ühel või teisel põhjusel Endlasse kontserti kuulama ei pääse, saavad sellest osa tänu otseülekandele ETV ekraanil või Vikerraadio eetri kaudu. 20eurose kontserdipileti asemel saavad distantsilt kuulajad-vaatajad anda oma rahalise panuse annetustelefonil helistades.

Ja ega see 20 eurot Kurvitsa hinnangul teab mis suur summa ole. "Tavaliselt ju, kui tegemist on heategevusüritusega, kuhu oodatakse keskmisest rahakamaid inimesi, on pilet kallim," leidis ta, et ainulaadse kontserdi eest, millel pikkust tubli poolteist tundi, pole liiga palju küsitud. Eriti arvestades, et kuna kontserdikulud kaetakse sponsorite ja kaitseväe abil, läheb viimne kui sent eelmainitud fondi.

Kristlikke ohvitsere ühendava vennaskonna, Eesti reservohvitseride kogu ja Eesti NATO ühingu veetav fond on oma nime saanud väikese Pärnu tüdruku Carolin Illenzeeri järgi. Tema isa vanemveebel Arre Illenzeer langes 2004. aastal Iraagis. Oma pisitütart nägi mees vaid korra pärast Carolini sündi kodus puhkusel käies.

Enne möödunudaastast laienemist kogutigi fondi vaid Carolinile raha. Ent nüüd toetab fond, mille patrooniks Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves, kõiki Eesti kaitseväes hukkunud või raskesti viga saanud sõdurite lapsi. Selle nukra alatooniga, ent seda tänuväärsema fondi toetatavate vanus ulatub paarist aastast pealt 18 aastani.

"Selles mõttes meil ei ole bürokraatlikku piiri, et kui laps 18 saab, siis ta fondi sihtgrupp enam ei ole," üles Kurvits, kelle jutu järgi peakski fond katma nende laste ülikooliõpingute kulud. "Aga praegu maksame põhiliselt huvihariduse eest."


Kergem muusika


Eeloleva kontserdi mõte pandi idanema juba novembris, fondi organiseeritud eelmise heategevuskontserdi "The Queen Symphony" ajal.

Istusid seal Kurvits ja Ilves kõrvuti, tütred kaasas. Ja nagu Kurvits tunnistas, hakanud tüdrukutel Freddy Mercury töötlusi kuulates veidi igav. "Ja siis presidendil tuli pärast seda kontserti mõte, et võiks ikka sellise kontserdi teha, mis rohkematele inimestele huvi pakuks – selline kergema muusika kontsert, nagu nüüd nendest esinejatest ka näha on," meenutas Kurvits.

Presidendi kantselei võttis mõttest tuld nagu kaitseväe orkestergi, üks asi viis teiseni, kokkulepe kokkuleppeni ja kulminatsioon on reedel Endlas. Et võidupüha paraad toimub tänavu Pärnu linna tänavatel, ei olnud väga palju vaja nuputada, millises Eesti linnas kontsert korraldada.