- Reset + PDFPrindi

"Ilves sõidab riigivisiidile Lätti", BNS, 29. mai 2012

29.05.2012

TALLINN, 29. mai, BNS - President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves sõidavad järgmise nädala teisipäeval kolmepäevasele visiidile Lätti, viimati käis Eesti riigipea lõunanaabrite juures riigivisiidil 2005. aastal.

President Ilves kohtub riigivisiidi ajal Riias Läti presidendi Andris Bērziņši, parlamendi esimehe Solvita Aboltina, peaminister Valdis Dombrovskise ja Riia linnapea Nils Ušakovsiga, avab Eesti-Läti ärifoorumi, osaleb arvamusliidrite arutelul, külastab Riia Eesti kooli ja Kuramaal liivlaste piirkondi, ütles presidendi pressiesindaja Toomas Sildam BNS-ile.

Omapoolse vastuvõtu annab Eesti riigipea Tallinki laeval Silja Festival, mis sõidab Riia-Stockholmi liinil.

President ja delegatsiooni liikmed sõidavad Lätti rongiga. President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves alustavad sõitu tuleva teisipäeva hommikul kell 7.53 Tallinnast Balti jaamast. Edelaraudtee Tallinna-Tartu kiirrongi kahes vagunis sõidavad Eesti ametlik delegatsioon, äridelegatsioon ja riigivisiiti kajastavad ajakirjanikud. Tartuni teeb rong kõik tavapärased peatused. Edasi on peatus Valgas ja kell 13.32 peatub Edelaraudtee diiselrong Riia keskvaksalis.

President Ilves soovib riigivisiiti Lätis alustades rõhutada kahe lähedase naabri ja liitlase ühendusteede olulisust ülejäänud Euroopaga, pidades silmas eelkõige Helsingist algavat ning läbi Balti riikide ja Poola Berliinini kulgevat raudteed Rail Baltic. Tegemist on Euroopa Komisjoni toetud projektiga, mis on kõige olulisem Balti koostöö algatus.

Esimest korda sai rongiga Tallinnast Riiga sõita 1889. aastal, toona olid vajalikud küll ümberistumised. Otserongid Eesti ja Läti pealinnade vahel said võimalikuks 90 aastat tagasi, Tallinna-Riia-Berliini otseühenduse erikiirrong "Balti ekspress" alustas mais 1935. Praegu on võimalik rongiga Riiga sõita ümberistumisega Valgas.

Riigikogus taas riigipea ametivande andnud president Ilves tegi mullu oktoobris esimese välisvisiidi Lätisse kus ta muu hulgas rõhutas, et tema jaoks on Balti koostöö mõõdik investeeritud eurode arv ühisesse taristusse. Eesti president sõnas toona, et 21. sajandi Balti koostöö on ühiste projektide vedamine. "Me oleme ühinenud Euroopa Liiduga poliitiliselt ja majanduslikult, nüüd tuleb luua ka logistilised ja energeetilised ühendused," märkis Ilves toona.

Ilvese sõnul on 21. sajandi Eesti ja Läti kaks head sõpra, kes on jaganud vastastikku toetust ja julgustust. Samuti on Eesti riigipea tunnustanud Läti juhtkonda, kes viimase majanduskriisi ajal tegi vastutustundlikke otsuseid, mis aitasid riigil kriisis vastu pidada.

"Me mõlemad – Eesti ja Läti – oleme õppinud vastutustundliku rahandus- ja majanduspoliitika hädavajalikkust ning näinud Euroopa Liidu mőnede riikide näol, mis juhtub, kui reegleid rikutakse," ütles president Ilves mullu juulis Läti riigipeale Andris Bērziņšile, kes tegi esimese välisvisiidi nimelt Eestisse. "Just kriisis selgub erilise teravusega, kui oluline on kodanike usk oma riiki. See aitab inimestel mőista ja valitsustel korraldada vajalikke muudatusi. Laiemalt aga vajame me samavőrd usku Euroopasse ja euroopalikesse väärtustesse."

Läti kuulub Eesti kolme suurima kaubanduspartneri hulka ning Eesti ettevõtjatele on Läti, kus on registreeritud üle 1500 Eesti kapitali osalusega firmat, tähtsuselt teine investeerimismaa. Läti on jõudnud lähedale ka vajalike kriteeriumide täitmisele, mis annaks võimaluse liituda euroalaga.

President Ilvese hinnangul peaks Balti- ja Põhjamaade lähenemine tooma kaasa Euroopa Liidus eduka piirkonna tekke, mis aga eeldab, et transport peab toimima, energiajulgeolek peab olema tagatud, siseturg peab tegutsema takistusteta ning regioon peab olema tőeline teaduse ja innovatsiooni taimelava.

Riigivisiidil Lätti on ametlikus delegatsioonis ka majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Eesti-Läti parlamendirühma esimees Mailis Reps, kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terras, välisministeeriumi asekantsler Sulev Kannike, Tartu ülikooli professor Mati Laur ja emeriitprofessor Tiit-Rein Viitso, kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ja Valga maavanem Margus Lepik. President Ilvest saadab ka 22-liikmeline äridelegatsioon.