- Reset + PDFPrindi

"Lennart Meri konverentsil arutatakse demokraatliku turumajanduse tuleviku üle", Delfi, 11. mai 2012

11.05.2012

Tallinnas algas täna esinduslik Lennart Meri konverents, kus panelistid arutavad kolme päeva jooksul demokraatliku turumajanduse tuleviku üle.

Konverentsi avasessioonil kõnelenud majandusteadlane Guy Sorman Manhattani instituudist ütles, et kellelegi ei meeldi kapitalism, aga kõik riigid tahavad olla demokraatlikud, kuid kõik ei saavuta seda.

„Inimesed ei ütle, et me tahame demokraatlikku turumajandust, nad ütlevad, et me tahame võimalusi," rääkis Sorman. Ta viitas, et kui kuulata inimesi Araabiamaades, siis nad ütlevad, et nad tahavad demokraatiat ja vabaturgu. Sormani sõnul on aga kriisid ja demokraatia ühes pakendis.

USA inimõigusorganisatsioon Freedom House president David Kramer tõi välja, et umbes 15 protsenti maailma inimestest elab riikides, kus on pressivabadus. Tema sõnul on korruptsioon näiteks Venemaal väga massiivne ja inimesed on sellest tüdinud.

Kramer meenutas, et alates ajast, mil Freedom House hakkas riikide demokraatiat hindama, on selgelt näha demokraatia kasvu maailmas. Ta tõi näiteks, et suured muutused on toimunud Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas.

„Ka pilt Egiptusest ei ole veel ilus, aga ei saa öelda, et demokraatia oleks seal lootusetu," sõnas ta.

Lennart Meri konverents toimub tänavu 11.- 13. mail Radisson Blu hotellis. Konverentsile pääsevad ainult kutsutud külalised. Konverentsi korraldajatel on kavas teha plenaarsessioonidest internetiülekanne kaitseuuringute keskuse kodulehe kaudu.

Konverentsi korraldavad rahvusvaheline kaitseuuringute keskus ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutus. Konverentsi patroon on president Toomas Hendrik Ilves.

Esimene Lennart Meri mälestuskonverents toimus 2007. aasta märtsis Tallinnas. Alates 2008. aastast kannab üritus Lennart Meri konverentsi nime.

President Lennart Meri suri 14. märtsil 2006. Meri oli presidendiametis aastatel 1992-2001.


Artikkel Delfi veebilehel.