- Reset + PDFPrindi

"Emadepäevaks tuli kutse presidendilt", Pärnu Postimees, 5. mai 2012

05.05.2012

Silvia Paluoja


Presidendi kantselei templiga ametlik kirjaümbrik tekitas Õnneli Lõhmuse postkastis sedavõrd elevust, et ajalehtede järel käinud ämm kohe miniale helistas.

"Lasin selle kohe lahti võtta, et teada, mis seal sees on, õhtuni polnud aega oodata," räägib viie lapse ema ja Luhala talu perenaine Õnneli. "Selgus, et kutse presidendi vastuvõtule 13. mail, emadepäeval Estoniasse."

Seljametsa lasteaias-algkoolis õpetaja abina töötav naine on sügiseni kodus oma pesamuna, kaheaastase Kätliniga, kellel on neli vanemat venda.

Vaskrääma kolis pere naaberkülast Seljametsast kortermajast kümne aasta eest.

"Siin on oma territoorium," ütleb pereisa, tehnika- ja masinamees Taavi Kodu.

Kodumaja juures jätkub suure pere isal tööd ja tegemist veel küllaga. Selle naabruses pole paraku säilinud von Holsteinide suguvõsa mõisahäärberit, mille varemete kivid veeti purustatuna Pärnu linnaparkide teede katteks.

"Kui see kutse tuli, tundsin, et paljulapselised peredki on olemas ja neid märgatakse," ütleb Õnneli. "Läheme vastuvõtule kogu perega, seitsmekesi, ja eks ma ennast selleks sündmuseks vähe kabedamaks lükka," lisab ta kavala muigega.

Paikuse vallast on kutse saanud ka nelja lapse emad Kristel Kadakas Silla külast ja Anu Tammearu-Mezule Paikuselt. Saarde vallast lisandub viie lapse ema Kaidi Raid Tihemetsast. Kokku on presidendi kantselei saatnud kutse 44 perele, nimed on edastatud sotsiaalministeeriumist, kuhu need on saatnud maavalitsused.