- Reset + PDFPrindi

"Metsaomaniku kirves kui arsti skalpell", Virumaa Teataja, 2. mai 2012

02.05.2012

Andres Pulver


Tänavune metsanädal kulmineerus laupäeval Rakveres linnarahva metsapäevaga, kus Rakverele anti üle metsapealinna tiitel.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles tunnistas metsapealinna tiitlit ja lippu Rakverele üle andes, et ei raatsi seda kuidagi teha. Aga teha seda tuli, sest tänavuseks metsapealinnaks oli Eesti Metsaselts valinud Rakvere.

President Toomas Hendrik Ilves ütles Rakveres metsapealinna tiitli üleandmisel, et mets on meie riigi üks suuremaid väärtusi, mida tuleb hoida ja kaitsta.

"Mets on ka see, mis aitab meil rasked ajad üle elada ning annab inimestele tööd ja leiba," sõnas president, rõhutades, et tuleb pöörata suuremat tähelepanu puidu väärtustamisele, mitte aga saematerjali riigist lihtsalt välja vedada.

Eesti Metsaseltsi president Hardi Tullus kinkis Toomas Hendrik Ilvesele kui metsaomanikule vajaliku tööriista – kirve. "Kuigi kirvega võib seostuda eelkõige metsa mahavõtmine, on see metsaomaniku jaoks hädavajalik tööriist, et metsa korralikult hooldada, sama oluline, nagu arsti jaoks skalpell," kõneles Tullus.

"Kirves ja Ilves – kes neid jõuaks lahuta," ütles president Ilves kingitust vastu võttes.

Eesti Metsaseltsi presidendi Hardi Tulluse sõnul tahavad kõik näha sajaaastast metsa. "Selleks et saja aasta pärast võiksid tulevad põlved samuti sajaaastases metsa käia, on vaja puid istutada," rõhutas ta.

Metsa istutama kutsus kõiki ka president Ilves. "Istutage metsa, mina olen oma kodumetsa viimase 12 aasta jooksul istutanud 18 000 puud ja kavatsen ka tänavu lisa istutada," sõnas ta.

Hardi Tullus võrdles metsamehi viljakasvatajatega. "Kui põllumees niidab rukkipõllu maha, ei ütle keegi midagi, aga kui kusagil mets maha raiutakse, on kära kui palju," lausus ta.

Rakvere linnapea Andres Jaadla sõnul on järgmine metsapealinna suurem ettevõtmine 7100 puu istutamine Rakvere 710. aastapäeva puhul juba sel nädalal.

Metsanädala tähistamiseks istutati Kastani puiestee süstatiigi äärde kaks püramiidtamme. Ühe panid mulda president Toomas Hendrik Ilves ja metsaseltsipresident Hardi Tullus, teise Rakvere linnapea Andres Jaadla, linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami ja Haapsalu linnapea Urmas Sukles.

Metsapealinna üritused Rakveres ei piirdu metsanädalaga, vaid said alguse juba veebruaris ja kestavad kogu aasta. Metsanädalal toimus mitu põnevat loodusõhtut, tehti retki linnametsa ja korraldati traditsiooniline laste metsanduslik orieteerumisjooks.