- Reset + PDFPrindi

"Kolm ordenit Viljandimaale", Sakala, 2. veebruar 2012

02.02.2012

Margus Haav


President Toomas Hendrik Ilves annab Eesti Vabariigi 94. aastapäeva eel Eestile osutatud teenete tunnustamiseks riikliku autasu 99 inimesele, kelle seas on Viljandimaalt Jaak Sulg, Eve Rohtla ja Enno Liiber.

Iseseisvuspäeva eel tänab ja tunnustab riik teenetemärkidega neid inimesi, kelle pühendumus eri elualadel on olnud paljudele teistele julgustuseks ja innustuseks, kirjutas riigipea otsuse eessõnas.

President Ilvese sõnul näitab riik selle tunnustuse kaudu nii oma rahvale kui välisilmale, millised on Eesti väärtushinnangud ja vaim ning millised teod on talle olulised.

«Riigipeana lähtun sellest, et Eesti Vabariigi teenetemärk on Eesti Vabariigi kõrgeim tänu ja tunnustus inimesele, nii Eesti kui mõne teise riigi kodanikule, kelle töö ja tegevus on aidanud Eestit muuta paremaks, turvalisemaks ja rikkamaks, ning mõnigi kord on autasu saaja ilmutanud isiklikku vaprust. Ta on teinud enamat, kui tööülesanne otseselt ette näeb,» ütles president Ilves. «Teenetemärkide saajaid ei ole palju, see peaks tõstma neist igaühe väärtust ja kaalu.»

President Ilves annab teenetemärgid kätte 23. veebruaril Tartu ülikooli aulas.


Ise rajatud depoo


Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi saab üle 40 aasta päästetööd teinud Enno Liiber. Kui Liiber tuli 1994. aastal vabatahtliku tuletõrjujana Abja-Paluojale, sai ta ülesandeks tugikomando luua. Priitahtlikud valvasid siis tuletõrjeseltsi majas. 1998. aastal löödi labidas maasse ja depoo ehitati kahe aastaga valmis. Mehed olid seal tasuta ametis ka vabadel päevadel ja puhkuse ajast.

«Ma töötasin viimased 17 aastat riiklikus süsteemis, enne seda olin ametis vabatahtlikuna,» rääkis Abja-Paluoja päästekomando pealikuna ametis olnud ning tänavu pensionile läinud Liiber. «Vabatahtlik peab välja kasvama ise, mitte niimoodi, nagu praegu tehakse, et suletakse uksed ja öeldakse: sinna tuleb nüüd vabatahtlik. Sellest head ei tule.»

Praegu aktuaalsest päästekomandode sulgemisest ei võida Liiberi hinnangul keegi.

«Soovin kolleegidele indu ja edu suurtes muudatuste tuules,» on Liiberil edasi anda head soovid. «Lubati, et kolm-neli aastat enam muudatusi ei tule. Tahaks seda väga loota.»


Kodukoha heaks


Aktsiaseltsi Viljandi Metall üks juhte Jaak Sulg pälvis Valgetähe IV klassi autasu kui ettevõtja, kelle tegevus on aidanud kaasa piirkonna arengule. Ettevõte annab tööd 270 inimesele ning lisaks sellele on Sulg tuntud kui hea sotsiaalse närviga mees. Sulg on veendunud, et edukat äri saab ajada ka mujal kui pealinnas.

«Elu on võimalik ka väljaspool pealinna ning arvamus, nagu oleks võimalik elada ainult city’s, on petlik,» kinnitas Sulg. Tema sõnul võivad ettevõtjatele kõige keerulisemad ajad ehk isegi möödas olla, kuid kerge ei ole neil mingil juhul.

«Oleme läbinud eufooria perioodi, kui arvasime, et kõik käibki nii lihtsalt ja kergelt,» rääkis Sulg. «Tegelikult on edasi liikuda üsna keeruline ja vaevarikas.»

Eesti tänab ka ajakirjanikke, kelle töö ja looming on aidanud avardada meie kõigi maailmapilti.


Tunnustus kogu toimetusele


Kauaaegsele maakonnalehe «Sakala» peatoimetajale Eve Rohtlale annab president ajakirjandusliku töö eest Valgetähe V klassi teenetemärgi.

«Selline tähelepanu on kahtlemata suur tunnustus. Olen oma tööd ikka südamega teinud, kuid ma ei ole seda teinud üksi,» lausus Rohtla, kes praegu peab Ühinenud Ajalehtede kirjastuse peatoimetaja ametit. «Olen seda tööd teinud koos «Sakala» toimetusega, kus töötavad väga head ajakirjanikud, nii et see on tunnustus kogu ajalehele.»

Küsimusele, kas eesti ajakirjandus on pigem valve- või sülekoer, vastas Rohtla, et kindlasti on tõene esimene variant.