- Reset + PDFPrindi

"Heldur Lombile tõid ordeni kaks aastakümmet eriüksuses", Postimees, 2. veebruar 2012

02.02.2012

Risto Berendson


Kotkaristi IV klassi teenetemärgi saav politsei eriüksuse K-komando kauaaegne juht Heldur Lomp pole oma üksuses esimene seesuguse tunnustuse saanud ametnik. «Mõni mees meist on ka varem presidendilt sellise au osaliseks saanud,» ütleb ta ega pea siinkohal silmas üksuse endist juhti, 2003. aastal erru läinud Lembit Kolki, vaid eriüksuse realiikmeid.

K-komando viimase aja üks nähtavamaid töid on küll euro kasutuseletuleku turvaoperatsioon, kuid ise ei soovi mees selle ületähtsustamist. «Ma arvan, et kui igasuguseid operatsioone sisuliselt võrdlema hakata, siis on minu ja üksuse teiste liikmete jaoks alati esikohal operatsioonid, kus meil on õnnestunud päästa näiteks lapse elu,» lausub ta.

Viljandimaalt pärit, Nõmme miilitsakoolis õppinud ja vabariigi algusajast alates politseitööd teinud Lomp on oma 20 teenistusaastaga politsei raudvara. Kui arvata välja lühike periood Viljandi kriminaaljälituses töötamist, on mees olnud kogu aeg seotud eriüksusega.

Üle poolte üksuse liikmetest on saanud küll 15-aastase teenistuse täitumise järel antava K-komando aumärgi, ent üheksa aastat tagasi, kui üksus vajas uut juhti, oli Lomp sellele kohale sisuliselt ainus kandidaat. Miks? Sest ta ei ole pehme demokraat. Kriisiolukorras on see hädavajalik juhiomadus. Kui ta 19 aastat tagasi eriüksuse värske liikmena politseireservi koosseisus oma esimesele ülesandele sõitis, lõi noore mehe süda tavalisest mitu korda kiiremini.

«Nüüd see ärevus enam nii suur ei ole, sest planeerime oma tööd väga põhjalikult,» ütleb ta.

«Meil on olnud hetk, kui oleme operatsiooni käigus koputanud üheaegselt 21 uksele. Selleks, et ei jõutaks vajalikke tõendeid kõrvaldada.» Eriüksuslase elu ei ole kadestamist väärt. See nõuab sagedast kodunt eemalolemist ja öiseid töötunde. Ning üksusesse kuulumine tähendab sulle avalikkuse huvi eest eemalehoidmist.

Ometi on see politseis ihaldusväärsemaid ameteid – mullu toimunud üksuse värbamiskampaanias kahele vabale ametikohale jäi pärast eelsõela alles 20 kandidaati. Lombi sõbrad ütlevad üht – tema kirg on Eesti riigi teenimine.

Politseitöö kõrvalt kuulub ta Kaitseliidu Toompea malevasse ja reservohvitserina on tal leitnandi auaste. Politseiteenistuse jooksul on ta saanud 19 ergutust ja aukirja. Hinnalisim «aumärk» neist on kaitsepolitseilt saadud nimeline relv. «Siiamaani,» ütleb värske Kotkaristi kavaler.