- Reset + PDFPrindi

"Tarja Halonen: armastan eesti rahvast ja riiki", Postimees, 31. jaanuar 2012

31.01.2012

Eestisse viimase ametliku visiidi teinud Soome president Tarja Halonen ütles eile pärast kohtumist Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilvesega, et Eesti ja Soome omavaheline suhe on suurepärane, kuid ka väga emotsionaalne.

«Me mõlemad oleme nii hästi Euroopa Liitu lõimunud, et võiksime teistele riikidele eeskujuks olla,» sõnas Halonen.

«Kui eestlased euroliidus sõna võtavad, siis soomlased noogutavad kaasa, ja kui soomlased räägivad, noogutavad eestlased,» lisas Ilves Kadrioru lossis toimunud pressikonverentsil.

Soome riigipea sõnul peaksid aga Euroopa Liit ja NATO rohkem koostööd tegema. «Sellele peaks pragmaatiliselt lähenema,» ütles ta.

Soome NATOsse ei kuulu ja arvamusküsitluste järgi on soomlaste toetus liitumisele väike – selle poolt on alla 20 protsendi küsitletutest. Ka 5. veebruaril teises presidendivoorus võistlevad Koonderakonna kandidaat Sauli Niinistö ja roheliste kandidaat Pekka Haavisto pole debattides kumbki toetanud Soome liitumist NATOga.

Haavisto avaliku homoseksuaalsuse kohta sõnas Halonen, et presidendikandidaat on võtnud seda asja rahulikult ja kenasti. «See on soomlastele silmiavav kogemus – nad (Haavisto ja tema partner Nexar Antonio Flores – toim) on mõlemad võluvad ja meeldivad inimesed,» ütles Soome riigipea.

Ilves aga sõnas, et tema hinnangul poleks ka Eestis geist presidendikandidaat probleemiks. «Ma ei usu, et anonüümsed internetikommentaatorid esindavad tegelikku arvamust selles küsimuses,» lausus ta.

Venemaal 4. märtsil toimuvaid presidendivalimisi puudutava küsimuse kohta sõnas Halonen, et «peame austama Vene rahva õigust valida endale ise president». Oma ametisoleku ajal on Halonen korduvalt Venemaad külastanud, viimati külastas ta riiki president Dmitri Medvedevi kutsel üle-eelmisel nädalal.

Pressikonverentsi lõpus sõnas oma teist ametiaega Soome presidendina lõpetav Halonen, et soovitab kõigil soomlastel eesti keelt õppida, ja lisas eesti keeles: «Armastan eesti rahvast ja Eesti riiki.» Eestit külastas ta oma ametiaja jooksul 18 korda, neist kuus olid ametlikud visiidid.