- Reset + PDFPrindi

"President saab uue ja turvalisema ametiauto, margiks endiselt Audi", Õhtuleht, 21. detsember 2011

21.12.2011

Tiina Kaukvere 

 

President Toomas Hendrik Ilves hakkab tuleval aastal sõitma uue ja luksuslikuma Audiga, kuna praegune ei ole enam piisavalt turvaline.

President Toomas Hendrik Ilvese uueks ametiautoks on luksuslik Audi A8 L 3.0 TDI quattro tiptronic. "Auto renditakse neljaks aastaks, selle tarneaeg on järgmise aasta 12. nädal," teatab presidendi kantselei avalike suhete osakond. Seega saab president uude autosse istuda tuleva aasta märtsis.

Kantselei rendib auto Reval Auto Esindused OÜlt, kes esitas hanketähtajaks kõige parema pakkumise. Firma kodulehel maksab auto 79 300 eurot, sellel on pidev nelikvedu, automaatkäigukast ja võimsuseks 250 hobujõudu.

 

Soodne hind

 

Rendilepingu kogumaksumus on 10 960 eurot, millele lisandub käibemaks. Kuumakseks peaks seega kujunema 274 eurot, mis on soodsamgi kui presidendi praegusel Audi A8, mille eest tasutakse 348,50 eurot kuus (5452 krooni ja 80 senti).

Hind on soodne, sest näiteks proua Evelini Audi A6 Allroad kuumakse on üle kahe korra suurem – 785,72 kuus.

Ehkki presidenti neli aastat teeninud auto on korralik ja selle läbisõit 150 000 kilomeetrit, ei kasuta riigipea seda enam, kuna auto pole küllalt turvaline. Presidendi kantselei käskkirjas seisab, et praegune sõiduk ei võimalda politsei- ja piirivalveametil riigipead nõuetekohaselt kaitsta. Seda saab teha küll lühikest aega, kuni uue auto kättesaamiseni, kuid pikemas perspektiivis polevat sellise autoga sõitmine mõistlik. Presidendi kantselei avalike suhete juhi kt. Piret Pert on varem Õhtulehele öelnud vaid seda, et turvanõuded on muutunud.

Reval Auto soovitab presidendi auto asjus pöörduda Audide Eestisse tooja poole. "Audi lähtub alati eelkõige kliendi soovidest ja vajadustest, ning kahjuks julgeolekukaalutlustel me auto turvavarustusest lähemalt rääkida ei saa," ütleb Audi sõiduautode sissetooja AL Mare Auto OÜ esindaja Margus Jupitov.

 

Turvalisus oluline

 

Eesti Turvaettevõtete Liidu tegevdirektor Kaupo Kuusik usub, et maailm on väga muutuv ja üldine ebastabiilsus on puudutanud kõiki riike. "Kogu tehnika areneb edasi. Meil on üks president ja ta peab olema võrdväärselt rahvusvaheliste standarditega kaitstud nii nagu Euroopa kolleegid. Oleme kogenud ju, mis on toimunud Skandinaavias, väga rahulikes riikides," lisab Kuusik. Ta ütleb, et ka paljud tavakodanikud liisivad ühte autot maksimaalselt viis aastat ja vahetavad selle siis parema vastu. "Riik ei tohiks turvalisuse pealt kokku hoida."

Jupitov lisab, et presidendi praeguse auto edasine saatus on praegu veel lahtine.

 

Presidentide autod 

 

1993. aastal osteti president Lennart Merile kuulikindel S-klassi Mercedes-Benz, mida Meri ei lubanud oma kahe ametisoleku perioodi jooksul välja vahetada.

2002. aastal rentis presidendi kantselei president Arnold Rüütlile Reval Autolt Audi A8 L kuumaksega 7413 krooni.

2005. aastal renditi Rüütlile uus Audi A8 kuumaksega 10 700 krooni.

2008. aastal renditi Toomas Hendrik Ilvesele Audi A8 kuumaksega 5452 krooni ja 80 senti.

 

Igaüks soodsalt ei saa 

 

Endine riigikogulane Marek Strandberg saatis ka Reval Autole päringu. "Lugesin teie ettevõtte soodsast pakkumisest moodsale diiselautole. /---/ Astuksin meeleldi samasugusesse rendisuhtesse teie ettevõttega," kirjutas Strandberg ja pidi paar tundi hiljem tõdema: "Selgus, et see on presidendi hind. Tavainimesele sellised hinnad ei ole kätte saadavad." Strandberg oletab, et presidenti reklaamnäona kasutades teenib Audi raha reklaamiga tagasi, kuid küsib: "Kas me oleme nõus, et president on autofirma esindaja? Autofirma kingib presidendi kantseleile sisuliselt 900 eurot iga kuu."

Argumendile, et kantseleid peaks kokkuhoiu eest kiitma, vastab Strandberg kahtlusega, et ega säästetud raha kulutamata jää.

 

Artikkel Õhtulehe veebilehel.