- Reset + PDFPrindi

"Ilves Austrias: euro kasutuselevõtt oli fantastiline idee", Delfi, 11. detsember 2011

Toimetas Lauri Laugen

 

Vaatamata käimasolevale eurokriisile peab Eesti president Toomas Hendrik Ilves euro kasutuselevõttu oma riigis ühisraha kõige hullemal kriisiaastal “fantastiliseks ideeks”.

“Mitte euro ei ole praeguses kriisis süüdi, vaid mõnede valitsuste tegevus,” ütles Ilves, kes nõudis Viinis toimunud maailmapoliitikakonverentsil suuremat rahanduspoliitilist distsipliini.

Eesti riigipea toonitas, et alla kolmeprotsendilise eelarvepuudujäägi reeglit on eurotsoonis täitnud vaid Eesti ja Luksemburg. Paljud süüdistavad praeguses kriisis Euroopa Liidu liiga kiiret itta laienemist, kuid kui vaadata rahandusandmeid, läheb paljudel sealsetel riikidel paremini kui vanadel liikmesriikidel, ütles Ilves Austria uudisteagentuurile APA Tiroler Tageszeitungi vahendusel.

“See ei juhtu iseenesest, see nõuab palju tööd,” seletas Ilves. Selle tõttu on Ilves väga õnnelik, et neid reegleid sel nädalal toimunud Euroopa Liidu tippkohtumisel karmistati ning president kiitis sealjuures Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli tegevust.

Suurriikide Saksamaa ja Prantsusmaa soolotsemine ei häiri Ilvest kõne all oleva kriisireguleerimise juhtumi puhul, isegi kui väike Eesti ühistöömeetodit eelistab. “Sest muidu lõpetame me direktorite nõukoguga, kus suured riigid teevad otsuseid, aga praegusel spetsiifilisel juhul oleme me rahul,” ütles Ilves.

Eesti seisukoht on Ilvese sõnul väga lähedal Saksamaa omale: rahanduspoliitiline vastutustunne, reeglite järgimine ja laenude võtmise piiramine. “Proua Merkeli tegevus oli otsustav ja energiline ja selle üle on meil hea meel,” ütles Ilves. “Ma arvan, et otsuste tegemise mehhanismid Euroopa Liidus tuleb ümber vaadata, aga seni on meie huvid proua Merkeli poolt täiesti sobivalt esindatud.”

“Euro on fantastiline valuuta, tugev, suurepärane ja mitte ohus,” kinnitas Ilves, kelle riik ühisraha selle aasta alguses kasutusele võttis. Euro on taastanud investorite usalduse Eestisse ja spekulatsioonid lõppesid, seletas president.

 

Artikkel Delfi veebilehel.