- Reset + PDFPrindi

"Toomas Hendrik Ilves: iga Balti riik on teinud midagi paremini kui ülejäänud kaks", Delfi, 24. november 2011

24.11.2011

Balti Assamblee 20. aastapäevale pühendatud konverentsil Tallinnas rääkis Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves, et kuigi Eesti, Läti ja Leedu on juba mitu aastat Euroopa Liidu ja NATO liikmed, nimetatakse meid ikkagi uuteks liikmeteks.

Ilves meenutas, et 2004. aastal, kui Euroopa Liit laienes, ei kutsunud keegi uuteks liikmeteks eelmise ringi laienejaid, aga meid kutsutakse ikkagi uuteks liikmesriikideks. Ta ütles, et sellest pole midagi, kui me ka 2028. aastal oleme Euroopa Liidu jaoks uued liikmed. Ilvese sõnul on põhiline ikkagi keskenduda Balti riikide koostööle ja sellele, et meie kodanikel oleks Euroopa Liidus parem elada.

Ilvese sõnul piisas 20 aastat tagasi Balti riikide ühtsuse näitamiseks inimketist, sest ausalt öeldes polnud siis ka palju midagi muud teha, kuna me olime vaesed. "Kuid 20 aastat hiljem on meil vaja teha koostööd mitte selleks, et välja paista, vaid selleks, et meie kodanikel oleks parem elada."

Ilves kõneles, et tänavu tähistavad kõik kolm Balti riiki 20 aasta möödumist iseseisvuse taastamisest. „20 aastat – selle ajaga on üles kasvanud põlvkond, kelle ainus kogemus on elu iseseisvas Eestis, Lätis, Leedus,“ rääkis Eesti riigipea.

Ilves tõdes, et iga maa on teinud midagi paremini kui ülejäänud kaks.

„20 aastane on täiskavanu,“ sõnas Ilves. „Selles eas inimeselt oodatakse, et ta jälgiks seadusi ja et teda ka koheldakse nagu täiskasvanut.“

President rääkis põllumajanduse näitel, kuidas Euroopa Liidus tehakse vahet uutel ja vanadel liikmetel.

Ta tõi välja, et Balti riigid on küll ülejäänud Euroopaga seotud, kuid füüsiliselt oleme me muust Euroopast ära lõigatud, kuna meil pole piisavalt head transpordiühendust Euroopaga. Ta pidas vajalikuks arendada välja kõiki kolme Balti riiki hõlmav transpordisüsteem, mis ühendaks meid Varssavi, Berliini, Viini ja Prahaga, et meie kodanikud saaksid Euroopas liikuda sama vabalt nagu nende linnade kodanikud.

President Ilves julgustas kõigi Balti riikide parlamente tõsiselt suhtuma Balti mere strateegiasse.

Ta avaldas lootust, et eurotsooni 17 liikmega saaksid liituda ka Läti, Leedu ja Rootsi.

Kõneledes riikide julgeolekust möönis Ilves, et Balti riigid töötasid väga kõvasti, ühineda NATOga.

Ilves märkis, et Venemaa president Dmitri Medvedev on kahel korral märkinud, et Gruusia ründamisega hoidis Venemaa ära NATO laienemise.

Ilves esitas küsimuse, kas meie aga täna täidame neid lubadusi ja kohustusi, mis NATOga liitudes andsime ja võtsime. „Mitte kõik meist ei maksa seda, mida me lubasime,“ sõnas Ilves, viidates lubadusele kulutada kaitsekulutustele kaks protsenti SKTst.

 

Artikkel Delfi veebilehel.