- Reset + PDFPrindi

"Ilves: sooline võrdsus ei tähenda, et mehed on naised ja vastupidi", ERR Uudised, 19. november 2011

19.11.2011

Sven Randlaid

 

Soolise võrdsuse saabumise tunneb ära sellest, et teemat pole enam vaja keeles varasema rõhuga eristada, ütles president Toomas Hendrik Ilves.

"Sooline võrdsus ei tähenda, et mehed on naised ja naised on mehed," rääkis president laupäeval Tartu Ülikooli aulas toimunud Eesti Naisüliõpilaste Seltsi 100. juubeliaastapäeva aktusel peetud kõnes. "Pole vaja enam rõhutatult rääkida ei nais- ega meespoliitikutest, nais- ega meesettevõtjatest, nais- ega meesõpetlastest, ehk mitte ka nais- ega meesüliõpilastest."

Riigipea juhtis tähelepanu sellele, et pingeridades ja aruannetes tuuakse soolise ebavõrdsuse indikaatorina välja naiste puudumist või ülimat nappust Eesti poliitilises tipus. "Kui valitsuses istub kaheteistkümne mehe keskel üks naine, siis võiks selle põhjuste üle mõtiskleda.""Ma ei välistaks lõpuni võimalust, et see on põhiosas naiste endi vabade valikute tagajärg. Et poliitiline elu ongi midagi sellist, edevate alfaisaste omavahelise kukepoksi sarnast, mida naised parema alternatiivi olemasolul lihtsalt ei vali. Olgu või hirmust muutuda ise nende kukkede sarnaseks," ütles Ilves.

Ta märkis, et isegi kui see nii oleks, ja sõltumata oma kohast mingites edetabelites, peaksime me kõik olema sisuliselt mures. "Sest see tähendab muu kõrval ka meie inimressursi ebatõhusat rakendamist, see tähendab püramiidi aluse kitsendamist poole võrra koos vastavate keskpäraste tagajärgedega püramiidi tipus."

"Ja sellisena on võrdsus või pigem selle nappus ühtviisi nii naiste kui ka meeste probleem," rõhutas president.Ilvese sõnul mõjutab ebavõrdsus negatiivselt mitte ainult ühiskonna hingeseisundit, vaid ka käegakatsutavamat – me majanduslikku olukorda ehk heaolu taset.

"Sajand tagasi võis naisüliõpilasseltsi teke ja naiste kasvav ilmumine haritlaskonna ridadesse tunduda osana probleemist. Täna on naiste võimalikult proportsionaalne esindatus kõigis ühiskonna elu vormides norm ja akadeemilised naised seega igal juhul oluline osa lahendusest," ütles riigipea.

President Ilvese kõne saab täies pikkuses lugeda SIIT.

 

Artikkel ERR Uudiste veebilehel.