- Reset + PDFPrindi

"Eesti Naisüliõpilaste Seltsil täitus esimene aastasada", ERR Uudised, 19. november 2011

19.11.2011

Priit Rajalo
Toimetas Sven Randlaid

 

Ehkki sada aastat tagasi oli naistel keelatud akadeemiliselt organiseeruda, asutasid julgemad Tartu Ülikooli naiskursuslased 1911. aastal Eesti esimese akadeemilise naisüliõpilaste seltsi. Täna tähistati ülikooli aulas seltsi 100. aastapäeva.

Veel 1905. aastal algatati Tartu Ülikooli rektori Jevgeni Passeki vastu kriminaalasi, sest ta lubas ülikooli naisvabakuulajaid. Ja ehkki 1911. aastal asutatud Eesti esimese akadeemilise naisüliõpilasseltsi põhikiri kinnitati ametlikult alles kaheksa aastat hiljem, võideldi algusest peale naiste õiguse eest haridusele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

President Toomas Hendrik Ilves ütles oma sõnavõtus, et ta on uhke selle üle, et sada aastat tagasi otsustasid naised midagi suurt ise ära teha.

Seltsi juhataja Siiri Salutee tõdes, et selts võiks praegusel ajal ühiskondlikel teemadel senisest rohkem kaasa rääkida.

Austraaliast juubeliaktusele lennanud Tiiu Salasoo sõnul aitas selts väga paljudel Austraalias sündinud ja seal ülikooli läinud eestlastel hoida sidet emakeele ja Eestiga.

Käesoleval juubelinädalal esitletud raamatu "Eesti Naisüliõpilaste Sets 1911-2011" üks koostajatest Rutt Hinrikus ütles, et seltsi roll on sajandi jooksul olnud püsiv ehk eesmärk on kasvatada tarku, mõtlevaid, iseseisvaid eesti naisi.

 

Artikkel ERR Uudiste veebilehel.