- Reset + PDFPrindi

"President Ilves: Eesti mees peab lahti saama "Põhjamaa macho" identiteedist!", Õhtuleht, 3. november 2011

03.11.2011

Viljar Voog

 

Täna Eesti mehe tervisest rääkival konverentsil peetud kõnes ütles president Ilves, et mehed ei tohi häbeneda ega karta oma tervisest rääkimist. Mees, kes rügab tervisest hoolimata tööd teha, on meie riigi üks suurimaid muresid, arvab Ilves.

President Toomas Hendrik Ilves sõnas tänast Eesti meeste tervisest kõnelevat konverentsi avades, et kuigi eestlaste keskmine eluiga on tõusnud, pole tervena elatud aastates sarnast kasvutrendi märgata. „Võime järeldada, et need, kes end surnuks ei kuku, ei sõida või ei joo, siis nende meeste tervis püsib stabiilsena ja võiks olla parem," ütles Ilves. Meeste probleemid on kinni stressis meie elustiilis ja meie peas, arvab president.

„Kõik see tigedus närib vähemaks meie igaühe elupäevi," näitab Ilves näpuga meie ühiskonnale, mis stressi tekitab, „Stressis inimene võib hakata tegema asju, mis ei ole tervisele hea: teame, et eestlane kipub stressi puhul jooma kukkuma." Ühe lahendusena näeb president mehe kui pereliikme suuremat väärtustamist. Mees ei tohiks olla ainult leivatooja, vaid tal peab olema sama suur õigus jääda näiteks haige lapsega koju. „See rikastab, see on vaheldus ja see paneb muuhulgas mõtlema, mis on elus oluline: kas raha või sulle lähedaste inimestega koos olemise rõõm," arvab Ilves.

Elustiiliprobleeme muuta on kõige kergem: Eesti mees läheb sarnaselt teiste arenenud riikide elanikega üha laisemaks ja paksemaks. „Füüsiline koormus ja toidusedeli jälgimine näivad ebamugavad ja tülikad vaid alguses," julgustab president, „Kõik, kes seda kord kas vabatahtlikult, arsti või abikaasa sunnil kord on tegema hakanud, harjuvad sellega ära ning kingivad sellega nii iseendale kui oma lähedastele pikema elu." Ilves teab, millest ta räägib, sest kord oli temagi kehamassiindeks üle 30 punkti, ehk ta oli suures ülekaalus: „Mu vend oli mulle öelnud, et kuule, sa kaalud natukene liiga palju, tee natukene trenni. Mina ütlesin, et kuule, mul pole aega seda teha, ma pean kogu aeg esinema," meenutab president oma ametiaja algust. Siis aga luges ta, kuidas Barack Obama suudab vaatamata oma tihedale graafikule siiski kuus korda nädalas trenni teha, ning nii otsustas ka Eesti president oma tervise eest rohkem hoolt kanda."

Kõige raskem on muuta aga meeste mõttemaailma. „Meil on ikka see hoiak: „Mina olen mees! Mul ei ole aega minna arsti juurde!" Ma tunnen seda kõike, ma olen ise kõike seda öelnud ja ise teinud," ütleb Ilves, „See on meie „Põhjamaa macho", et ei, mina teen tööd ja ei käi arsti juures!" Ise keskea lõpus oleva mehena saab president aru, et tohtrite juures uuringutel käimine ei pruugi olla meeldiv kogemus, kuid kindlasti on see vähem ebamugav, kui terviserikke tagajärjed. Seetõttu pöördub Ilves ka Eesti meeste poole: „Ma olen veendunud ... Isegi rohkem, ma palun: iga mees peaks alates 40. eluaastast vähemalt kord aastas käima perearsti juures!"

 

Artikkel Õhtulehe veebilehel.