- Reset + PDFPrindi

"Eesti autorid tekitasid Helsingi raamatumessilistes suurt huvi", Postimees, 31. oktoober 2011

Heili Sibrits

 

Eile lõppenud Helsingi raamatumessi peakülaliseks oli Eesti ja seda mitte ainult sõnades. Kohtumised eesti kirjanikega ja Eesti-teemalised arutelud olid kuulajatest pungil: Sofi Oksaneni, Marju Lauristini, Iivi Anna Masso ja Toomas Hiio Eesti lähiajaloo teemaline vestlusring laupäeval osutus nii popiks, et osa huvilistest pidi 200 inimest mahutava ruumi ukse taha jääma.

Kui menukad on eestlaste messi eel ilmunud soomekeelsed teosed, see selgub sel nädalal. Põnevusega oodatakse Indrek Hargla «Apteeker Melchiori ja Oleviste mõistatuse», Viivi Luige «Varjuteatri», Mari Saadi «Lasnamäe lunastaja» ning Ene Mihkelsoni «Katkuhaua» soomenduste müügitulemusi.

Menukas on Toomas Hendrik Ilvese septembris ilmunud kogumik «Omalla äänellä», mis näiteks oli Euroopa kümne suurima raamatukaupluse hulka kuuluva Akateeminen Kirjakauppa poes neli nädalat järjest müüduim raamat mitteilukirjanduse hulgast. Eesti riigipea populaarsust kinnitas ka messil selle raamatu tutvustamine, mida kuulas üle 200 inimese.

Eesti messiboksi, kus oli müügil nii eestikeelsed raamatuid kui ka osa messi eel soome keeles ilmunud eesti kirjanike teostest, kahe esimese müügipäeva ostetuim raamat oli aga Evelin Ilvese eesti-inglise kakskeelne kokaraamat. Samas leidis ostja ka «Eesti keele seletava sõnaraamatu» kuus köidet.

Helsingi raamatumessi pilet tagas pääsu ka samal ajal toimuvale toidu- ja muusikamessile. Kolmikmessi külastas mullu 80 000 huvilist ja see on oluline jõuluostude tegemise paik. Põhjuseks asjaolu, et raamatud maksavad messil keskmiselt 20 protsenti vähem kui poes.