- Reset + PDFPrindi

"Helsingis algas Eesti-teemaline raamatumess", ERR Uudised, 27. oktoober 2011

27.10.2011

Mari Rebane 

 

Eesti kirjandus pole Soomes sugugi tundmatu, kuid nii ühtne jõuline invasioon nii kirjanduse kui ka muusika vallas, mille tõi täna alanud raamatumess, on esmakordne.

Messi ühe avakõne pidas Eesti president Toomas Hendrik Ilves, kes oli ühtlasi üks eesti autoreist messil. Teose "Omalla äänella" fännid said autogrammitunni puudumisest hoolimata oma raamatusse presidendi allkirja. Ilves loodab, et väline tunnustus innustab eestlasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tõepoolest see, mida me teeme, on päris hea - meie kultuur, meie romaanid, meie luuletused, nagu me siin kuulsime. Ja nagu väga sageli juhtub, me peame ootama, kuni teised meid hindavad, enne kui hakkame iseenaast väärtustama," rääkis Ilves.

Eestlased ei hoidnud end Helsingi kirjandusmessi peategelastena tagasi. Eesti on kuulda ja näha, seda nii ametlikus esinduses ehk Mustas Kuubis kui ka mujal.

"Eesti on Helsingis väga nähtav. Muusikud ja kirjanikud on kohal ja nagu juba öeldud, ka president - Eesti sõpradel on, mida nautida," ütles Helsingi raamatumessi programmijuht Stig-Björn Nyberg.

Messiks on Soomes valmistutud terve aasta. Tänavu on nimelt ilmunud rekordilised 22 soome keelde tõlgitud eesti kirjandusteost. Soomlaste lemmikud on juba pikka aega Viivi Luik, Mats Traat ja Jaan Kross.

"Soome lugejad tahavad alustada tutvumisretke eesti kirjandusse end juba kehtestanud kirjanike kaudu ja noorte osas oodatakse, milliseid tegijaid sealt kasvab. Soome kirjastaja jälgivad tänapäeval  väga teraselt eesti kirjandusmaastikku," selgitas kirjastuse WSOY juhatuse aseesimees Leena Majander.

Helsingi kirjandusmess, millest võtab osa ligi 50 eesti kirjanikku kokku 259 teosega, lõpeb pühapäeval.

 

Artikkel ERR Uudiste veebilehel.