- Reset + PDFPrindi

"PET: küberrünnakud on kasvav probleem", Berlingske, 25. oktoober 2011

Elisabeth Arnsdorf Haslund

 

PET-i andmetel tihenevad IT-rünnakud Taani vastu. Nende taga võivad seista nii üksikisikud, väiksemad grupeeringud kui ka teiste maade riiklikud organid.

PET-i juhi Jakob Scharfi sõnul „on jutt rünnakutest, mis on väga tõsised ning mis ohustavad riigi turvalisust. Osasid võib selleks innustada majanduslik tulu, teistel on poliitilised motiivid. Oleme näinud ka ekstremistlikke gruppe, mis on üritanud rünnata ametiasutusi, et saada ligipääsu oma poliitiliste vastaste isikuandmetele.“

Eesti oli esimene riik, mis aastal 2007 elas üle esimese tõeliselt suurejoonelise küberrünnaku, mille jooksul terve rida IT-süsteeme rivist välja läks: ametiasutused, meedia, pangasektor ja alarmikeskus, nii et 112 oli tunde rivist väljas.

Eesti president rõhutas eilsel konverentsil, küberrünnakut ei tohi alahinnata. „Kui arvutiga suletakse ühe riigi ligipääs elektrile, siis kuidas erineb see ligipääsu sulgemisest raketiga?“, küsis ta retooriliselt. Ta juhtis tähelepanu sellele, et mitte ainult avaliku ja privaatse infrastruktuuri ründamisel ei ole hävitavaid tagajärgi, need on ka igal rünnakul, mis tabavad majandust, see puudutab ka teadmise- ja infovargust erafirmadest.

Justiitsminister Morten Bødskov rõhutas, et küberkaitsele tuleb Taanis rõhku panna. „Erasektori, näiteks pangasektori rünnak, tabaks tervet Taanit, nii et teema peab olema päevakorra üks esimesi punkte“.

 

Artikli refereeris Taani ajalehest Berlingske Eesti saatkonna infosekretär Kristi Tinkus.