- Reset + PDFPrindi

"Masso: nii eestlasi kui soomlasi huvitab, mida naabrid neist arvavad", ERR Uudised, 25. september 2011

25.09.2011

Heikki Aasaru

 

Politoloog Iivi Anna Masso, president Toomas Hendrik Ilvese äsja Soomes ilmunud kogumiku "Omalla äänellä" toimetaja, leiab raamatu esmase vastuvõtu põhjal, et mitte ainult eestlased pole väga huvitatud, mida naabrid neist arvavad, vaid seda on ka soomlased.

Iivi Anna Masso rääkis ERR-i uudisteportaalile, et idee president Toomas Hendrik Ilvese mõtteid Soome vahendada sündis juba mõni aasta tagasi. Ta meenutas, et läti keeles ilmus 2010. aastal Ilvese esseekogumik "Avanenud maailm ja rahvuslikud väärtused".

Poolteist aastat tagasi jõuti raamatu väljaandmises kokkuleppele Soome suurima kirjastusega WSOY. Peale presidendi kõnede ja artiklite on raamatus Masso pikk intervjuu presidendiga, mille tegemiseks muu töö kõrvalt kulus ligi aasta.

Masso sõnul oli kirjastuse soov, et raamatus käsitletaks ka Eesti ja Soome suhteid. Mitu Soome ajakirjandusväljaannet on president Ilvese raamatust kirjutades luubi alla võtnud just need kohad. See omakorda on pannud Eesti meediat Soomes kirjutatut uurima.

"Soomlased on selles mõttes eestlastega sarnased, et neid, nagu meidki, huvitab hirmsasti, mida naabrid neist arvavad. Tänu sellele on Eesti ja Soome suhted vähemalt esmase reaktsioonina saanud proportsioonitult suure tähelepanu osaliseks. Ja tundub, et nii, nagu ikka kipuvad Eesti ja Soome vahelised uudised minema – see ei ole esimene kord, aga ka praegu läks nii, nagu on läinud varemgi – nad kipuvad üksteist võimendama, üksteist tsiteerides üksteist võimendama, ja siis kaob see algallika tegelik sõnum ära," rääkis Masso.

Politoloogi arvates on raamatus Eesti ja Soome suhteid käsitletud tasakaalukalt.

"Seal on positiivset ja seal on ka seda, mis on nii-öelda – nagu soomlased ütlevad - hambaauku jäänud või meelde jäänud. Jah, minu meelest oli kummaline lugeda Suomen Kuvalehti uudistest, et president oleks justkui öelnud, et Soome poliitikud vaatavad Eestile [ülalt] alla. Niimoodi ei ole ta seal raamatus öelnud – seda ma võin teksti tundes kinnitada. Vastupidi – ta kiidab väga näiteks Euroopa Parlamendis eestlaste ja soomlaste koostööd, olenemata erakonna piiridest."

Masso ütles, et Suomen Kuvalehti küsis kõigi Soome erakondade esindajatelt, kas Soome poliitikud vaatavad eestlastele ülalt alla.

"Siis igaüks läks muidugi kinnitama, et ei, ei vaata. Ja siis jõudis juba Eesti uudistesse selline versioon, et soomlased eitavad, mida Ilves väidab. Aga tegelikult Ilves midagi niisugust ei väitnudki," ütles Masso.

Ilves toob Masso sõnul raamatus mõned näited selle kohta, kuidas eestlasi on koheldud väikese vennana.

"Üks neist on olemas ja pikemalt kirjutatud ka eestikeelses raamatus ["Eesti jõudmine", 2006 - toim] ilmunud essees "Washington 1993-1996", kus soomlasest ametnik oli kirjutanud Eesti kohta kummalisevõitu raporti. Ja selle peale Eesti välisministeerium reageeris ja Soome ametnik solvus, kuna eestlased tema tööd kritiseerisid. See lugu on kõik eesti keeles kirjas ja eesti lugejal aastaid olnud võimalik lugeda. Ja president Ilves ütleb, et selliseid näiteid on ja et need asjad ei lähe nii kiiresti ära - et aeg-ajalt need tulevad vastu. Ja ma arvan, et seda on raske kellelgi eitada."

President Toomas Hendrik Ilvese raamatut "Omalla äänellä" esitletakse ka 27.–30. oktoobrini toimuval Helsingi raamatumessil, mille peakülaliseks on sel aastal Eesti.

 

Artikkel ERR Uudiste veebilehel.