- Reset + PDFPrindi

"Millised olid president Ilvese esimese ametiaja kõige raskemad hetked?", Delfi, 3. september 2011

03.09.2011

Delfi toimetus reastas president Ilvese esimese ametiaja kõige keerulisemad hetked, mil oli kaalul riigi tulevik või perekonna puutumatus.

 

Pronksöö: dramaatilised päevad

 

2007. aasta pronksöö polnud dramaatiline ainult Ilvesele. Ärevil oli kogu rahvas ja riigi juhtkond. Paljude tööpäevad kestsid ööpäevaringselt, president Ilves võõrustas katkematult, ka öösel, meie valitsuse liikmeid.

Ligi kolm päeva kestnud laamendamine Tallinnas ja Kirde-Eestis lõppes tasahilju, kuid Venemaalt saabuv surve, küberrünnakud ja provokatsioonid pole tänaseni lõplikult vaibunud. President Ilves tegi kõige hirmsamale pronksööle järgnenud päeval ringkäigu mööda purustatud paiku ja rõhutas telepöördumises, et taolisel vandalismil pole seotust ühegi rahvusega.

Oht, et pronksöödest paisub midagi enamat, polnud väga kaugel, sest Eesti politsei napid varud olid viidud viimse piirini.

Kaks kuud pärast pronksööd võõrustas USA president Ilvest oma Ovaalkabinetis ning kinnitas USA toetust NATO küberkaitsekeskuse ehitamiseks Eestisse. See oli eelkõige sõnum Venemaale.

 

Gruusia sõda: toetus kaugele liitlasele

 

2008. aasta Pekingi olümpia oli just alanud, kui Vene-Gruusia piiril kulmineerus vaen, mis kasvas sõjaks. Maailm oli jahmunud, suur osa Euroopa riike „mõistavad hukka“ ja „avaldavad kahetsust“, kuid teravaks väga ei mindud.

Neli päeva pärast sõja algust sõitsid Eesti, Leedu ja Poola presidendid ning Läti peaminister Gruusiasse. Närviline ja äärmuslik välkreis pälvis maailmas tähelepanu ning tõstis Eesti maine kõrgele. Ebakindlust, mida nelja riigi presidendid seal tundsid, kuuleme küllap alles aastate pärast.

 

Eelarvekriis Eestis: jõuga mõistus pähe

 

Kuigi peaminister Ansip armastas öelda, et kriis, kus me paar aastat tagasi olime, pole mingi kriis, pidid koalitsioonierakonnad palju vaeva nägema, et eelarve oleks enam-vähem tasakaalus. Kuigi tasakaalu hind oli kolmikliidu purunemine ja pinged võimuerakondade sees, oli kokkuvõttes Ansip üle Euroopa tehtud mees meie eelarvega. See, millist rolli Ilves tegelikult mängis, on päevapoliitikud seni targu tahaplaanile jätnud. Aga see rolli oli suur.

 

Tütre ähvardamine: see polegi nali!?

 

Ootamatu ja pigem tuttav filmistsenaariumitest oli presidendi tütrelt väljapressimis- ja füüsilise vägivallaga ähvardamise skandaal. Kuigi kõik lahenes avalikkuse ja kohtu ees kiiresti, oli sellest presidendiperele muret ja segadust enam kui piisavalt.

 

Artikkel Delfi veebilehel.