- Reset + PDFPrindi

"Presidendi õnnitlemise tava jõudis lõpule", Sakala, 3. september 2011

03.09.2011

Hans Väre

 

Eile käisid paarkümmend Viljandimaa valla- ja linnajuhti ning maavanem president Toomas Hendrik Ilvese Ärma talus, et oma maakonna meest tagasivalimise puhul õnnitleda.

Sama moodi olid omavalitsustegelased Ilvesele õnne soovimas käinud viis aastat tagasi, mil ta esimest korda riigipeaks tõusis.

«Nii et tegemist on väikese traditsiooniga, mis nüüd, tõsi küll, lõpu saab, sest kolmandat korda te enam presidendiks kandideerida ei või,» leidis Viljandimaa omavalitsuste liidu esimees ja Paistu vallavanem Ene Saar presidenti tervitades.

Saar lausus, et ebaõiglane oleks eeldada, nagu peaks Ilves viljandimaalasena eelkõige kodumaakonna arendamisele tähelepanu pöörama, sest tegemist on kogu Eesti presidendiga. Küll aga ootavad kohalikud omavalitsusjuhid riigipealt abi regionaalarengule üldiselt.

Toomas Hendrik Ilves kinnitas, et nii möödunud kui eelseisva ametiaja jooksul on tema üks eesmärk olnud väärtustada elu väljaspool pealinna. Muu hulgas on ta püüdnud oma kodutalu külalistele näidata, et Viljandimaal on hea elada.

«Mõtteviis, et elatakse Tallinnas ja ülejäänud Eesti on nagu rahvuspark, kus käiakse loodust nautimas, on väga halb,» tõdes ta.

Ilves rõõmustas, et Viljandimaa on viie aasta jooksul silmanähtavalt edenenud, ja tõstis esile, et selles on oluline osa omavalitsuste juhtidel.

«Loodetavasti saame elu järgmise viie aasta jooksul veel paremaks muuta, et inimestel ei oleks põhjust Viljandimaalt ega üldse Eestist minema kolida,» rääkis ta. «Meil on palju teha, aga hea meelega teen seda teiega koos.»

Ene Saar nentis samuti, et tööd seisab ees kõvasti, sest kuigi taristu on paremaks muutunud, ümbrus ilusam ja teenused kvaliteetsemad, on ka inimeste ootused kasvanud ja seetõttu ihatakse ikka suurematesse keskustesse.

«Muidugi on hea, et maal on rahu ja privaatsus, kuid see ei anna leiba lauale ega koolita lapsi,» sedastas ta.

Saar lausus, et sõna jõud on tohutu ja selle abil saab president inimeste allakäinud väärtushinnangute muutmiseks palju ära teha.

«Mitte ainult rahva hulgas, vaid ka parlamendis ja valitsuses,» lisas ta. «Kui ühte asja kümme korda rääkida, siis lõpuks jõuab see kohale.»

Toomas Hendrik Ilves valiti esmaspäeval teiseks ametiajaks presidendiks 73 riigikogu liikme poolthäälega.