- Reset + PDFPrindi

"Kauni kodu omanikud said autasu ja käepigistuse", Sakala, 16. august 2011

16.08.2011

Karl-Eduard Salumäe

 

Pühapäeval oli Ugala teatri suurde saali kutsutud kaunite kodude pererahvas, kes president Toomas Hendrik Ilvese sõnul mängib tähtsat rolli oma kandi kutsuvaks muutmises.

Konkursil «Kaunis Eesti kodu» pälvisid tunnustust 82 kandidaati: 79 kodu, kooli, lasteaeda ja valda ning parimat tervisespordirajatist ja tööstusmaastikku ning kauneimat kortermaja.

Kõigil lavale kutsututel surus kätt president Toomas Hendrik Ilves, kes on ka  kodukaunistamise liikumise patroon, ning auhindu jagasid konkurssi toetanud firmad ja ühendused.

 

Pärjatuid üle riigi

 

Eesti kodukaunistamise ühingu juht Arvi Altmäe rõhutas, et «Kauni Eesti kodu» žürii välja valitud kandidaadid jagunevad võrdselt üle riigi ning reeglid välistavad selle, et suur osa auhindu läheb suurima elanike arvuga linnadesse. Konkursi käigus jagati Eesti 19 piirkonnaks ning igaühest valiti neli kuni viis paremat.

Viljandimaalt pälvisid auhinna Seidi Kuldvere ja Ain Arula kodu Taevere külas Suure-Jaani vallas, perekond Berzini kodu Karula külas Saarepeedi vallas, perekond Teearu kodu Mõisakülas, Kaavere külaplats Kolga-Jaani vallas ja Tarvastu vald.

Eriauhindadega pärjati Mammaste tervisespordikeskust Orajõe külas Põlvamaal, Otepää lihatööstust Edgar Vana-Otepää külas Otepää vallas ning korteriühistut Hariduse 11 Tallinnas.

Viljandi maavanem Lembit Kruuse tänas avakõnes kaunite kodude valijaid selle eest, et nad otsustasid autasustamisürituse Viljandis pidada. Kodukaunistamise ühing korraldas konkurssi 14. korda ja tava järgi pärjatakse paremaid iga kord eri maakonnas. Eelmistel aastatel tehti seda Saare- ja Pärnumaal.

Ühtlasi tundis Kruuse heameelt, et traditsioon, millele pani aluse Lennart Meri, on elujõuliseks osutunud ning leidub palju inimesi, kes oma kodu kaunistamisega vaeva näevad.

 

Järjepideva töö tulemus

 

Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves avaldas samuti rõõmu selle üle, et saab tunnustused oma kodumaakonnas üle anda, ning pööras tähelepanu asjaolule, et kaunite kodude omanikud on oma ümbruskonna ilusamaks tegemise nimel kõvasti vaeva näinud.

«Ilusad kodud ei ole tekkinud üleöö või iseenesest. See on olnud järjekindel töö, mida on tehtud ka kitsastel ja rasketele aegadel ning alati südamega,» rääkis Ilves. Ta toonitas, et kodu kaunimaks muutmiseks ei lähe vaja palju raha — tuleb lihtsalt ümbrusest hoolida.

Kodukaunistamise liikumisega seotud inimeste panust peab president väga tähtsaks, sest ilu levib ning muudab elutingimused ligitõmbavaks.

«Parem on elada, kui kodu on korras ja tänav puhas. Kui siin on ilus, tahavad inimesed ka tagasi tulla,» ütles ta.

Auhinnasaajate nimel kõnelenud viljandimaalane Merit Berzin leidis, et iseloomust johtuvalt pole eestlastel kiidusõnu kuulata teinekord kerge.

«Me ei ole kõige edevam rahvas ja kiitust on seetõttu ehk raske vastu võtta,» rääkis Berzin, lisades, et kindlasti ei kaunistata kodusid selleks, et autasu saada. Ühtlasi tundis ta rõõmu selle üle, et meil jätkub ümbritsevat ilusamaks tegevaid inimesi, kellel on peale tahte ka väga hea maitse.