- Reset + PDFPrindi

"Maapäeval kutsuti inimesi koju tagasi", Lääne Elu, 9. august 2011

09.08.2011

Kaire Reiljan

 

Reedest pühapäevani Roostal peetud Eesti külade 9. maapäeval selgus Eesti aasta küla ning töötubades koondati külade soovid ja ettepanekud nii riigile, kohalikule omavalitsusele, Kodukandi liikumisele kui ka küladele.

Reedeõhtusel avaüritusel kuulutas riigikogu esimees ja „Aasta küla 2011” komisjoni esimees Ene Ergma välja tänavuse aasta küla — Prandi küla Järvamaalt.

Tiitlile kandideeris 15 küla, Läänemaalt Vormsi Rälby küla. „Selles mõttes on aasta külad sarnased, et seal on tegutsemistahtega inimesed. Nad ei tule vinguma, vaid rõõmustavad ka väikeste asjade peale,” ütles Ergma.

Eesti külade parlamendiks nimetatava maapäeva peateema oli tänavu „Tagasi koju”. Arutleti selle üle, kuidas kaasata maalt lahkunud inimesi, eriti noori, maaelu arengusse ja ettevõtluse arendamisse. Koju tagasi tulek tähendab ka oma juurte juurde naasmist ja vaimse kultuuripärandi säilitamist.

Kokkutulnuid tervitama tulnud president Toomas Hendrik Ilvese sõnul võiks „Tagasi koju” ümber nimetada — „Talendid maale”. Presidendi sõnul tuleb tunnustada neid külavanemaid, kes on suutnud meelitada oma külla uusi inimesi. Ta lisas, et tihtilugu on maale kolimise takistuseks halvad teed, Eesti Energia kõrged liitumistasud või interneti puudumine.

„Kodukandi liikumine peaks olema tugev jõud, arutamaks neid probleeme, et varustada maa kõige vajalikuga,” ütles Ilves.

Laupäeval jagunesid maapäevalised üheksasse töötuppa, kus sündinud ettepanekute seast sai iga maapäevaline ära märkida temale olulisima.

Enim hääli saanud ettepanekud kanti lõpetamisel ka ette.

Riigilt ootavad maapäevalised, et PRIA annaks projektide elluviimiseks mittetulundusühinguile juhatuse liikme käendusel ettemaksu ja et leevendataks puhtale kodutoidule esitatavaid nõudeid, samuti seda, et kinnitataks külavanema statuut.

Kohalikelt omavalitsustelt soovitakse kindlat rahalist toetust külade arendamiseks ja projektide kaasrahastamise tagamist, samuti külaesindajate kaasamist komisjonidesse.

Kodukandi juhatuse liige Kaie Toobal ütles, et kõik töötubadest laekunud ettepanekud töötatakse läbi ja neist valmib trükis.

Kodukandi liikumine arvestab töötubades tehtud ettepanekuid ka uue strateegia kavandamisel.

Reedel sõitsid teiste maakondade delegatsioonid mööda Läänemaa valdu.

Martna vallas käinud Saaremaa delegatsiooni juht Elvi Viira ütles, et kõige suurema elamuse jätsid Keskvere mõis ja Saueaugu teater. „Niisugune teatritegemine külas annab palju ühelt poolt nendele, kes sinna tulevad, teisalt on see aga kultuuri kohapeale toomine,” rääkis ta.

Kodukant Saaremaa juhatuse esinaine Kaja Juulik imestas, kui palju Martna vald oma külaseltse toetab. „Need summad on märkimisväärselt suuremad kui meil,” ütles ta.

Elvi Viira sõnul aitavad külaskäigud valdadesse aru saada, milliseid väärtusi Eesti külades on, kuigi me ise alati neid ei tunneta. „Elu pole nii vaene, kui me arvame,” ütles ta.

Maapäeva lõpetamisel andsid läänlased järgmise külade kokkusaamise korraldamise teatepulga üle saarlastele.

Elvi Viira ja Kaja Juulik rääkisid, et järgmise maapäeva teema on neil juba välja mõeldud — see on „Aastaring külas”.

 

Artikkel Lääne Elu veebilehel.