- Reset + PDFPrindi

"Muinasrokk viljakusjumal Pekost meeldis president Ilvesele väga", Maaleht, 11. juuli 2011

11.07.2011

Külli Pähn

 

Kevadest eilseni käis Värska laululava ümber vilgas tegevus. Ringi liikus palju kuulsaid tegelasi. Kahel viimasel nädalal mängiti rahvale muistset lugu Pekost.

Kauksi Ülle kirjutatud muistne muinasrokk Peko rääkis seto viljakusjumalast. Tükki kandis mõtet, et inimesed Setomaal peavad iseenda ja muu maailmaga hakkama saama.

Peko etendus sai teoks Värska Vallavalitsuse ja Vanemuise teatri heale koostööle. Kajastus Seto kultuuri rikkus ja omapära. Seto rahvariided on ainulaadsed ja vaatamisväärsed.

Rohkearvulise publikuga etendustel osalesid kutseliste näitlejate kõrval ka kohalikud Setomaa inimesed. Kaasa lõid kõik Setomaal tegutsevad leelokoorid, kohalik ansambel Zetod, Meelike Kruusamäe ja Jane Priks kohalikust kultuurikeskusest jpt. Proovide ajal tehti palju täiendusi, planeeritule lisandus umbes 20 esinejat.

Lavakujunduses kasutatud 80 m³ lõhutud ja riita laotud kasepuud mõjusid ruumiliselt suurepäraselt. Kujunduse seadis Iir Hermeliin Tallinna Linnateatrist.

Lavastaja Ain Mäeots märkis, et neil oli Pekoga ka ilma suhtes kokkulepe. Kõik etendused sai ära mängida ilma vihmata.

Pühapäevast, viimast etendust külastasid ka president Toomas Henrik Ilves ja proua Evelin Ilves. President on olnud Setomaal sage külaline. Kas ta ka seto keelt valdab, ei tea. Kuid lõpus sõnas president, et Peko meeldis talle väga.

Suure aplausi saatel tänati kõiki, kes kaasa lõid. Kingiti lilli ja kallistusi. Jagati tänusõnu ja häid soove. Emotsioonid olid taevas. Õhtuhämarus, tulede valgus Värska lahe kaldal koos paljude näitlejatega jääb mällu erilise südamlikkuse ja erakordsusega. Värska vallavanem Raul Kudre soovitas kõigil, kes seto keelest aru ei saanud, keelt õppida ja tuleval aastal uuesti tulla.

Pekot on plaanis mängida ka järgmisel aastal, kuna huvilisi oli palju.

 

Artikkel Maalehe veebilehel.