- Reset + PDFPrindi

"Parimad läksid presidendi kätt suruma", Pärnu Postimees, 22. juuni 2011

22.06.2011

Anu Villmann

 

Eile keskpäeval tervitas presidendipaar Kadrioru lossi roosiaias Eesti üldhariduskoolide ja kutseõppeasutuste parimaid lõpetajaid. Pärnu maakonnast sõitis vastuvõtule 11 koolilõpetajat: neli noormeest ja seitse neidu.

Pärnu koolide lõpetajatest olid sel aastal vastuvõtule kutsutud Juhan Koppel Sütevaka humanitaargümnaasiumist, Andraš Tšitškan ühisgümnaasiumist, Signe Martinson täiskasvanute gümnaasiumist, Valeria Tšernõi Vene gümnaasiumist, Greete Aasmets Hansagümnaasiumist ja Mariann Hobustkoppel Ülejõe gümnaasiumist.

Maakonna õpilastest läksid roosiaeda Tiiu Hanson Häädemeeste keskkoolist, Annika Karotamm Kilingi-Nõmme gümnaasiumist, Angela Sander Pärnu-Jaagupi gümnaasiumist, Tõnis Ilves Pärnumaa kutsehariduskeskusest ja Adam Erki Enok Vändra gümnaasiumist.

Pärnu linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna üldhariduse peaspetsialisti Virve Laube sõnutsi lähetavad linn ja maakond parimaid presidendi juurde kvoodi alusel.

“Pärnu linn saab vastuvõtule saata kuus ja maakond viis parimat noort. Seega ei saa me rääkida, kas oli tänavu rohkem või vähem minejaid kui mullu, alati oleme saatnud noori vastavalt meile eraldatud kohtadele. Võimalikud minejad esitavad koolid ise,” ütles Laube.

Pärnus on viimastel aastatel kujunenud tava, et presidendi vastuvõtule minejad kogunevad ärasõidu eel linnavalitsuse hoovile pirnipuu alla sümboolsele teelesaatmise tseremooniale.

Eile tervitasid seal abituriente Pärnu linnapea Toomas Kivimägi, abilinnapea Jane Mets ning haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Andrus Haugas.

Ühisgümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Andraš Tšitškan avaldas lootust, et eilne käik presidendi vastuvõtule ei jää tal viimaseks kohtumiseks Eesti riigipeaga. Tulevikuplaanid on noormehel selged: oma õpinguid kavatseb ta jätkata Tartu ülikooli õigusteaduskonnas.

Ka ülejäänud seitse eile hommikul linnavalitsuse hoovi kogunenud koolilõpetajat arvasid, et asuvad õppima mõnes Eesti kõrgkoolis.

Kindlat lubadust kunagi Pärnusse elama ja tööle naasta neist keegi peale Tšitškani ei andnud.

Linnapea tunnustas tublisid noori, öeldes, et pole paremat eeldust ilusaks suvepuhkuseks kui hästi tehtud töö.

“Ma mäletan oma ülikoolipäevilt Tartust, et ükski lõunasöök ei maitsenud nii hästi kui pärast edukalt sooritatud eksamit. Selleks, et edu nautida, peab ka vahepeal pingutama, siis oskad elu võludest lugu pidada ja naudid edugi palju rohkem. Kui kõik väga lihtsalt kätte tuleb, kaotab see, mis on nautimist väärt, oma tähenduse ja tähtsuse,” rääkis Kivimägi.

Meer avaldas arvamust, et äsjastele koolilõpetajatele on kutse presidendi vastuvõtule väga suur tunnustus.

“Aga pidage meeles, et see mäetipp, mille te tänaseks päevaks olete vallutanud, ei ole veel kõige kõrgem! Üks mägi on vallutatud, aga maailmas on veel terve rida tippe, mis teid ootavad,” lausus Kivimägi ja kinkis Kadriorgu minejatele Pärnu märgid.