- Reset + PDFPrindi

"Represseritud külas presidendi roosiaias", Meie Maa, 17. juuni 2011

17.06.2011

Ülo Roos

 

Paar nädalat tagasi said kümned 1941. aasta 14. juunil küüditatud saarlased küllakutse Kadrioru roosiaeda. Esimesest suurküüditamisest allesjäänud inimesed on kõik juba küpses eas ja muidugi oli põhiküsimus, kuidas sinna saada. Helistasin reede, 3. juuni õhtul maavalitsuse sekretärile ja linnavalitsusse, et äkki on neil võimalik meid aidata. Meeldiva üllatusena helistati mulle juba esmaspäeval kell 9.15 maavalitsuse kantseleist ja öeldi, et autobussi eest hoolitsevad nemad ja meie hooleks on selgitada välja reisijate arv. Samal päeval pakkus autobussivõimalust ka linnavalitsus.

14. juuni hommikul oli meid bussis siiski vaid 11 inimest, teist sama palju ei riskeerinud tervise pärast Tallinna sõitu ette võtta. Tallinnas tegime aega parajaks Kumu kunstiväärtustega tutvudes. Kella 15.30 paiku olime presidendilossi ees ja otsisime tuttavaid. Oli palju kallistamist, imestamist, üllatusi ja taaskohtumise rõõmu.

Suundusime läbi lossi roosiaeda. Siiras tänu sõdurpoistele, kes ulatasid meile lossitrepil liikudes abikäe. Saarlasi kogunes laudade ümber üle 30 inimese, sest paljud elavad laiali mööda Eestimaad.

President Toomas Hendrik Ilves tervitas kohaletulnuid lühikese meenutus- ja tervituskõnega. Memento nimel kõneles Enn Tarto ja sellele järgnes veerandtunnine päevakohane mõtisklusfilm. Lühikese kontserdi ajal ja kuni õhtu lõpuni liikus sõbralik presidendipaar rahva seas ja paljud, nende hulgas ka saarlased, kasutasid võimalust saada autogramm ja koos nendega pildistada. Tikuvõileibade asemel pakuti meile rikkalikku ja maitsvat sooja toitu. Siiras tänu korraldajatele!

Iga pidu saab kord otsa ja kell 18.30 asusime koduteele. Hilisõhtul ETV dokumentaalfilmi "Mälestuste jõel" vaadates lugesime ligi poolteist tundi rongirataste loksumise helide saatel laagrites ja asumisel hukkunute nimesid. Neid oli nii palju! Oli kurb ja ilus päev.

Suur tänu maa- ja linnavalitsusele, Metra tublile bussijuhile ja Rein Välile Saaremaa Mementost.

 

Tallinnas käinute nimel
Ülo Roos