- Reset + PDFPrindi

"Talendid pidutsesid presidendi roosiaias", Maaleht, 16. juuni 2011

16.06.2011

Heli Raamets

 

President Toomas Hendrik Ilvese kutsel kogunes aiapeole ligi pool tuhat võõrsilt tagasi pöördunud eestlast koos kaaslastega.

"Meid on vähe. Isegi siis, kui kõik me talendid Eestisse tagasi tulevad ja ükski andekas enam siit ei lahku, on meid jätkuvalt vähe," ütles president Toomas Hendrik Ilves Maalehele enne pidu.

Presidendi sõnul on üldine soov, et välismaal õppinud ja töötanud kodanikud rikastaksid oma oskuste ja kogemustega meie ühist elu, teeksid Eestit paremaks ja suuremaks, salliva­maks ja edukamaks.

"Mul on hea meel, et kaubandus-tööstuskoja toel saan võõrustada Kadrioru roosiaias peaaegu poolt tuhandet võõrsile läinud kaasmaalast, kes on hiljem siiski leidnud, et Eesti on parim koht elamiseks ja siia tagasi tulnud," lisas Ilves.

 

Eestis täitus unistus

 

Kanadas sündinud ja 14 aastat tagasi Eestisse kolinud Madis Jürima tõdes, et algus oli väga raske ja ta küsis enda käest tihti, kas tegi Eestisse kolides ikka õige otsuse. Aiandushariduse saanud ja selles valdkonnas Kanadas töötanud mees sai onult päranduseks 72 ha, sealhulgas osa Luua mõisapargist.

"Mõtlesin siin tiigi ääres pingil istudes, et kui palju on dendrolooge, kellele kukub mõisapark sülle," meenutas ta elu muutva otsuse vaagimist. Jürima sõnul oleneb Eestisse kolimise puhul palju sellest, mis on inimesele elus tähtis. Tema jättis hea palgaga töökoha ülikooli puukooli juhatajana, sest nägi Eestis suuri väljakutseid.

"Mu unistuseks oli rajada oma puukool," tunnistas praegune Karukäpa puukooli omanik.

President Ilvesega kohtus ta esimest korda aastaid tagasi välismaal, kuid lähemalt tuttavaks said nad Leigo järvemuusikal lähestikku istuma sattudes. Mõni aeg hiljem tuli toonane välisminister Ilves puukooli puid otsima. Madis Jürima tegi president Ilvese Ärma talule ka haljastusprojekti.

Peamiselt ilupuid ja dekoratiivtaimi kasvatav mees teab vähemalt viit presidenti, kes on tema puid istutanud. Kõige selle tõttu ei tulnud kutse "Talendid koju" sõprade vastuvõtule talle suure üllatusena.

Kutset saades oli rohkem üllatunud Tartus Moka kohvik-restorani pidav ja seal peakokana töötav Andrus Vaht.

 

Kodus on alati kõige parem

 

"Kodus on alati kõige parem," tõdes mees. Ta tunnistas, et igaühel on oma eesmärk, miks sai Eestist ära käidud.

Tema käis õppimas ja kogemusi omandamas Soomes, Rootsis, Norras ja teistes Skandinaavia maades. "See töö kajastub kõik ka praegu mu restoranis," lisas Vaht.

Koju tulnud talentide kokkukutsumine polnudki nii lihtne, sest sellekohast andmebaasi ei peeta.

Presidendi kantselei võttis ühendust paljude organisatsioonidega, kellel võis olla infot mingil perioodil pikalt Eestist ära olnud ja nüüdseks tagasi tulnud inimeste kohta.

Palju teavet tuli ka talendid-koju.ee portaali kaudu, mis sündis nelja noore mehe kodanikualgatusena ja mida praegu veab kaubandus-tööstuskoda.

Selles portaalis on ennast praeguseks kirja pannud 552 talenti.