- Reset + PDFPrindi

"USA professor nimetab Stalini repressioone genotsiidiks", ERR, 10. juuni 2011

10.06.2011

Vahur Lauri

 

Stanfordi ülikooli ajalooprofessor Norman Naimark ütles Eesti Mälu Instituudi korraldatud ajalookonverentsil kommunistliku režiimi võtetest Ida-Euroopas, et Stalini repressioonid olid genotsiid.

Perestroika laineharjal avanenud arhiivide põhjal ilmus palju raamatuid Stalini repressioonidest. Naimark on veendunud, et see oli genotsiid ja Stalin saatis inimesi Siberisse selle mõttega, et sealt tagasi ei tuldaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

1936. aastal sai Nõukogude Liit uue põhiseaduse, mis kuulutas, et sotsialism on käes. Kuid oli miljoneid inimesi, kes Stalini otsuse põhjal seda õnne ei pidanud nägema. Paljud ajaloolased ei nõustu, et tegu oli genotsiidiga. Naimark ütleb, et mõned vene ajaloolased tunnistavad seda, kuid Vene valitsus mitte.

"Ma arvan, et see on täiesti ebaõiglane. Minu meelest nende kuritegude eitamine Venamaa valitsuse poolt ja ka paljude venelaste poolt on ajaloolise vale üks väljendus," lausus Naimark Kadriorus Eesti Mälu Instituudi rahvusvahelise komnisjoni kohtumisel.

Instituudi ellu kutsunud president Toomas Hendrik Ilves tunnistas, et möödas on ajad, mil Venemaa arhiividesse vabalt pääses.

"Meil on hea läbisaamine mõningate ajaloolastega Venemaal, kes samuti uurivad neidsamu küsimusi, ja ma usun, et sealt on ka abi tulemas," ütles Ilves. "Aga olukord on praegu raske, sest arhiivide avatus on olnud viimase 20 aasta jooksul pigem poliitiliste tuulte ohver".

Euroopa Parlamendi kunagine president, Hispaania sotsialist Enrique Baron Crespo kuulub samuti mälu instituudi komisjoni. Ta selgitas, miks meie lähiajalugu teistele eurooplastele korda läheb.

"Eesti on Euroopa Liidu liige. Meil on üks ja sama kodakondsus, valuuta ja ühine tulevik. See on tähtis nii eestlastele kui ülejäänud eurooplastele - hispaanlastele samuti," kinnitas Crespo.

Üle 40 järgmise uuringuteema pani instituut paika juba eelmisel aastal. Sinna hulka kuuluvad näiteks usu-, sõna- ja liikumisvabadus Nõukogude ajal.

Eesti Mälu Instituut on Lennart Meri asutatud Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise komisjoni järglane.

 

Artikkel ERR Uudised veebilehel.