- Reset + PDFPrindi

"Joost: usun, et Pärte, Tormiseid ja Tüüre tuleb meil veel", Postimees Online, 8. juuni 2011

08.06.2011

Noore kultuuritegelase preemia pälvinud dirigent Risto Joost usub, et Eestis on sirgumas uus andekas heliloojate põlvkond ning Arvo Pärdi, Veljo Tormise ja Erkki-Sven Tüüri kaliibriga tegelasi tuleb kindlasti juurde.

«Eesti noortele heliloojatele on loodud väga head tingimused teoste kirjutamiseks ja kui on vähegi tahet, siis nad leiavad oma muusikalise väljundi, olgu see siis esiettekande või heliplaadi näol,» rääkis Joost Postimees.ee´le.

Tema sõnul on koorimuusika Eestis samuti tõusulainel ning juurde on tekkimas ka professionaalseid häälekoolitajaid. «Igal inimesel on hääl ehk instrument, aga seda peab kogu aeg arendama ja seda peavad tegema professionaalid,» märkis ta.

President Toomas Hendrik Ilveselt noore kultuuritegelase preemiat vastu võttes tunnistas Joost, et tunnustus tuli talle suure üllatusena, kuid teeb talle suurt au.

«Mul on hea meel, et ka dirigente tunnustatakse,» ütles ta Postimees.ee´le. «Dirigendi elukutse tähendab lakkamatut tööd ja need nootide mahud, mida dirigent peab elu jooksul läbi töötama, on ikka päris tohutud. Olen õnnelik, et meid on tähele pandud ja see annab indu edasi tegutseda.»

Suvel plaani Joost võimalikult palju puhata. «Talveks on vaja energiat koguda,» märkis ta. Siiski mahuvad ka suvekuudesse mõned suuremad projektid, milles noor dirigent kaasa teeb, muu hulgas Saaremaa Ooperipäevad ja Richard Wagneri «Parsifal» Noblessneri valukojas.

Järgmisest hooajast aga saab Joostist Madalmaade Kammerkoori peadirigent. Eesti tolmu ta jalge alt siiski pühkida ei plaani. «Isegi, kui ma viibin edaspidi rohkem välismaal, siis tahan kindlasti jätkuvalt hoida tihedat kontakti kodumaaga.»

Risto Joosti kandidatuuri noore kultuuritegelase preemiale esitas Eesti Kooriühingu muusikanõukogu eesotsas Aarne Saluveeriga, kelle hinnangul on ta paistnud silma mitmekülgse ja kõrgetasemelise kontserttegevusega nii dirigendi kui soololauljana.

Dirigent ja laulja Risto Joost õppis koori- ja orkestridirigeerimist ja laulmist Eesti Muusikaakadeemias, täiendas end Viini Muusika- ja Kaunite Kunstide Ülikoolis ning 2008. aasta kevadel lõpetas magistrantuuri Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis professor Jorma Panula dirigeerimisklassis.

Ta on osalenud Esa-Pekka Saloneni, Neeme Järvi, Eri Klasi, Paul Mägi, Paul Hillieri meistriklassides ning mitmel varajase muusika meistrikursusel Taanis ja Rootsis.

Joost on võitnud mitmeid dirigentide ning koorikonkursse, asutanud 19-aastaselt kammerkoori Voces Musicales ja kammerorkestri ning töötanud paljude Eesti ja rahvusvaheliste professionaalsete kollektiividega. Praegu on ta Rahvusooper Estonia dirigent, järgmisest hooajast aga Madalmaade Kammerkoori peadirigent.

 

Artikkel Postimees Online'i veebilehel.