- Reset + PDFPrindi

"President on istutanud peaaegu 25 000 puud", Õhtuleht, 9. mai 2011

09.05.2011

Urmas Vahe

 

Mudapealinn Haapsalu sai nädalavahetusel ka Eesti metsapealinnaks – kingituseks saadi 250 hektarit tulitoorest metsa, mida peab nüüd heaperemehelikult majandama hakkama. President Toomas Hendrik Ilves istutas keskparki kohustusliku tamme ja lõpetas metsanädala.

President tuli Valge Daami kodulinna kui tõeline metsamees – tanksaapad jalas, T-särk seljas ja turvamehed hoidumas ohutusse kaugusesse. Enne oli president Kullamaal mulda pistnud vähemalt poolsada taime, millest hiljem peaks sirguma Eesti metsa vundament. Ja saanud kohalikelt kõva aplausi. Haapsallu sai järjekordne tammevõsu. Toomas Hendrik Ilves usub, et on pistnud mulda nii palju tammesid, et nende püsimajäämises veenduda, kulub mööda maad sõiduks vähemalt kuid. Aga see arv läheneb kindlasti juba 25 000-le, sest vähemalt 17 500 istikut on mulda pandud ka Ärmal. «Nii palju, kui võsa lõikan, nõnda palju ka asemele istutan. Aga võsa, kurivaim, tungib kõvemini peale kui ma istutada jõuan,» naerab Ilves.

Õhtulehele ütleb Ilves, et mõnes mõttes ajavad teda vanad kultuurmaade muinasjutud küll naerma. Näiteks vendade Grimmide omad, kus metsa peljati ja arvati, et seal elab alati kurjus. «Eestis tuli paha alati lagendikelt ja eestlased pagesid selle eest metsadesse pakku. Mitte vastupidi. Seepärast oli ka mets rahu ja olemajäämise sümbol. Grimmidel oli alati vastupidi.»

Juba iga 17. eestlane pidi metsaomanik olema. Pole ka ime – Eesti mets annab ju kõhutäidet umbes veerandile eestimaalastest.

 

Artikkel Õhtulehe veebilehel.