- Reset + PDFPrindi

"Palestiina president pressikonverentsil Eesti presidendiga: ootame Euroopalt sama suurt poliitilist rolli, kui tal on majanduses", Palestine News & Info Agency, 29. juuni 2010

29.06.2010

Palestiina president ütles pressikonverentsil Eesti presidendiga: ootame Euroopalt sama suurt poliitilist rolli,kui tal on majanduses. Abbas kordas vajadust lõpetada Gaza piiramine ning avada kõik piirid.

Eesti president: meil on suur kohustus jõuda õiglase ja laiahaardelise rahuni piirkonnas.

 

President Mahmoud Abbas meenutas vajadust lõpetada Gaza sektori piiramine ja avada kõik Iisraeli piirid tagamaks kõigi palestiinlaste vajaduste rahuldamine.

Abbasi ja Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese ühisel pressikonverentsil presidendikantseleis (peakorteris) Ramallas kordas president Abbas üle asunduste rajamise teema, mis on vastuolus rahvusvahelise õigusega, rõhutades eriti püha linna Jeruusalemma. Ta lisas ka, et plahvatusohtlik teema on Jeruusalemma linna Palestiina juriidilise kogu liikmete mõõde, see on hetkel vastuolus rahvusvahelise õigusega.

Abbas ütles: me kutsusime Iisraeli, USA’d ja maailma lõpetama need tegevused meie rahva vastu, saavutamaks õiglast ja igakülgset rahu ning meie õiguste garantiid on tagatud rahvusvahelise õiguse ja tavadega. President jätkas mainides neil päevil toimuvaid katseid rahu saavutada kaudsete kõnelustega.

President ütles: oleme teatanud oma seisukoha piiri julgeoleku küsimuses, ootame Iisraeli poolset arvamust ja kui see on ummiktee, siis läheme otsestele läbirääkimistele. Loodan Euroopa poliitilisele rollile, mis peaks olema vastavuses selle majanduse rolliga. Me ei vaja ainult rahalist abi, tahame, et Euroopa oleks rahu tooja regioonis. Olen selgitanud T. E. presidendile hetkeolukorda ja viimaseid arenguid poliitilises protsessis ning meie nägemust rahule Iisraeliga ja soovi elada rahus oma naabritega ning tahet elada korralikult/rahuldavalt nagu enne 1967. aastat.

President tervitas Eesti külalist tema 1. visiidil Palestiinasse. See visiit on oluliseks impulsiks kahepoolsete suhete tugevdamisel. Ta lisas, et Eestil on suur kogemus edukas rahvuslikus ülesehitustöös, soovime väga saada osa teie kogemusest oma iseseisva riigi ja institutsioonide rajamisel.

Eesti president tänas oma kolleegi ja kutsus teda külla Eestisse. Eesti president lisas, et Eestil on tugev pühendumus EL’s aitamaks jõuda õiglase lahendini regioonis. Me peame toetama ja leidma diplomaatilise ja õiglase lahenduse Lähis-Ida teemadele. President Ilves rõhutas kahepoolsete suhete olulisust, eriti Eesti kogemuse kasutamist Palestiina riigiasutuste arendamisel.

 

Artikkel Palestine News & Info Agency veebilehel.