- Reset + PDFPrindi

"Estcoy-12 asub peatselt Afganistani poole teele", ERR, 19. aprill 2011

19.04.2011

 

Marju Kaasik

 

Varsti vahetub Eesti kaitseväelaste kompanii Afganistanis ning president Toomas Hendrik Ilves kohtus täna Estcoy-12 ja logistikatiimi sõduritega, et soovida neile eelseisvaks missiooniks sõduriõnne.

Hannes Hüvenen on Eesti kaitseväe missioonidel osalenud juba kolm korda. Mõne nädala pärast sõidab ta taas Afganistani, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kogenud mees teab, et missioonil on kõige raskemad algus sisseelamise tõttu ja lõpp, mil hakkab kimbutama koduigatsus. Poole aasta pikkuse ettevalmistuse jooksul on kogenud kaitseväelased ja algajad missioonile minejad kasvanud ühtseks pereks, kinnitab Hüvenen.

"Meie ülesanne on neile eeskujuks olla, neid toetada, neid ka innustada ja juhendada, kui olukord seda nõuab. Selle väljaõppeperioodi jooksul, mis on päris pikk - kuus kuud, selle aja jooksul kasvame enam-vähem üheks pereks, kõik toetavad kõiki ja lahkhelisid püüame vältida ja kui vajadus, siis ka ära klaarida," rääkis ta.

Estcoy-12 ülem kolonelleitnant Anto Kergand kinnitab, et Eesti kaitseväelased on saanud väga hea väljaõppe. Nädal aega tagasi saabus kompanii Adažist, kus harjutati kõigist kasutuselolevatest relvadest laskmist.

"Need on parimad poisid, kes meil praegu üldse saada on, nad on kindlasti saanud väga hea väljaõppe, nad on väga motiveeritud ja kindlasti annavad endast missiooni käigus 100 protsenti, kui mitte rohkem," kinnitas Kergand.

Kaitseväelasi tervitama tulnud president Toomas Hendrik Ilves avaldas lootust, et Eestis tekib süsteem, mis suudab raskelt missioonilt naasnud sõdureid igakülgselt aidata. Samuti toonitas president, et on isiklikult veendunud Afganistani missiooni vajalikkuses.

"Teades, kui ohtlik see missioon on, kinnitan teile, et riig ülesanne on tagada teile parim võimalik väljaõpe, varustus ja relvastus. Ükski, olgu kui tahes tugev soomuk või kaasaegne relv, ei muuda ohtusid olematuks, küll aga aitab see oluliselt riske vähendada," ütles Ilves.

Kaitseväelaste kõrval tänas president ka nende lähedasi toetuse ja mõistvuse eest.

Estcoy-12 asub Afganistani poole teele mõne nädala pärast. Selle aasta algusest on Eesti kontingendi suuruseks ligi 165 kaitseväelast.

 

Aktuaalse Kaamera uudis ERRi veebilehel.