- Reset + PDFPrindi

"Hukkunud kaitseväelaste laste toetamiseks asutati fond", ERR, 14. aprill 2011

14.04.2011

Vahur Lauri

 

Hukkunud või raskelt haavata saanud Eesti kaitseväelaste lapsed hakkavad saama toetust õppimiseks või huvitegevuseks Carolin Illenzeeri Fondist.

Tänavu asutatud sihtasutus Carolin Illenzeeri Fond kogub raha ja muid vahendeid Eesti julgeolekuhuvide eest kannatada saanud sõdurite lastele.

2004. aastal langenud Arre Illenzeer nägi oma tütart Carolini üks kord Iraagist puhkusel käies. Fondi asutajateks on Eesti NATO Ühing, Reservohvitseride Kogu ja kristlikke ohvitsere ühendav mittetulundusühing.

Fondi esimene ettevõtmine oli täna president Toomas Hendrik Ilvese kutsel toimunud heategevuslik õhtusöök.

"Me ei jäta kedagi lahinguväljale maha. Ei Afganistanis tule all ega hiljem kodus, kus raske haavatasaamise järel õpivad noored mehed ja naised uuesti elama või ka lihtsalt post-combat stress'iga toime tulema. Lihtsalt ja lihtsat ei ole tegelikult sellistes lugudes midagi," rääkis president.

Välismissioonidel on käinud üle 2000 Eesti sõduri. Neist kümme on Eesti julgeolekuhuvide tagamise eest hukkunud, 25 on saanud raskelt haavata. Lapsi, kes võiksid fondist abi taotleda, on tänaseks 36, ütles Carolin Illenzeeri Fondi juht Victoria Punga.

"Kui sa oled maapiirkonnast pärit, rahakott ei ole just kõige paksem, siis ei jätku seda rahalist poolt huviringiks, muusikaringiks või kas või korraliku spordidressi või tossu ostmiseks. Need on need  toetused, kus fond saab käe alla panna," rääkis Victoria Punga.

Afganistanis Estcoy-5 koosseisus haavata saanud kapral Rasmus Penno ütles, et on hea, kui Eestis leidub veel inimesi, kes temasuguseid meeles peavad. Eestis ei räägita palju sellest, kuidas missioonil haavata saanud sõdurid tavaelus hakkama saavad - osalt ka seetõttu, et nad ise ei kipu avalikkuse ette.

"Kõige suurem raskus oligi see enda elamispinna soetamine. Sellega ma pidin küll panga poole pöörduma, aga alguses olid mul ka väiksed probleemid sellega, et vaadati mind kui hoopis teistsugust inimest ja võib-olla natuke isegi kaheldi, kas ma suudan seda pangalaenu neile tagasi maksta," rääkis Penno.

Carolin Illenzeeri Fond võiks olla eeskujuks järgmistele kodanikualgatustele. Fond registreeriti  selle aasta veebruaris. Juba enne paberite kordaajamist osalesid fondi vedavad inimesed Afganistanis vigastatud sõdurile jalgratta ostmises.

 

Aktuaalse Kaamera uudisklipp ERRi veebilehel.