- Reset + PDFPrindi

"Presidendid arutlesid Ärma talus Euroopa tuleviku üle", Sakala, 30. märts 2011

30.03.2011

Marko Suurmägi

 

Eestisse kahepäevase külaskäigu teinud Poola president Bronislaw Komorowski sõitis visiidi avapäeva õhtuks Abja valda Eesti riigipea kodutallu ja veetis seal esimese välisriigi juhina ka öö.

See, et välisriikide juhid ametliku visiidi käigus Tallinnast enam kui 200 kilomeetri kaugusele riigipea Toomas Hendrik Ilvese kodutallu Ärmale jõuavad, on presidendi avalike suhete nõuniku Toomas Sildami sõnul üsna erandlik.

 

Kolme riigi juhid

 

«Ärmal on käinud Läti, Leedu ning ka endine Poola president,» loetles Toomas Sildam. Bronislaw Komorowski oli esimene riigipea, kes Ärmal öö veetis.

«Selleks et Ärmale minna, peab visiidi ajakavas olema ruumi,» selgitas Sildam. «Tallinnast presidendi kodutallu sõitmiseks kulub ikkagi kaks ja pool tundi.» Just seetõttu pole niipea ette näha, et mõni järgmine Eestit külastav riigijuht Ärmale jõuaks.

Toomas Hendrik Ilves võttis Bronislaw Komorowski esmaspäeval vastu Tallinnas ning pärast Eesti-Poola ärifoorumi avamist ja sõjamuuseumi külastamist sõitis ta Ärmale. Poola riigipea järgnes talle paar tundi hiljem ning jõudis Abja valda kella seitsme ajal õhtul.

 

Pikk vestlus kamina ees

 

Ärmal ööbimine andis kahele riigijuhile suurepärase võimaluse õhtul rahulikult vestelda. «Pikalt räägiti paljudest asjadest, mis puudutavad nii Eestit, Poolat kui Euroopat tervikuna,» võttis Sildam presidentide jutuajamise kokku.

Nii arutleti kamina ees näiteks energiajulgeoleku üle, mis on Euroopas kujunenud viimastel aastatel üsna teravaks probleemiks. Et Poola on järgmine Euroopa Liidu eesistuja, kõneldi idapartnerluse teemadel, mida Poola peab väga tähtsaks. Ühiselt mõeldi, kuidas saaks euroliit aidata Ukrainal ja Moldoval vajalikke reforme ellu viia, ning tunti muret Valgevenes toimuva pärast. Tähtis koht oli vestluses ka Eesti ja Poola majanduskoostööl.

Bronislaw Komorowski lahkus Ärmalt eile hommikul, kui mõlemad presidendid sõitsid Tartusse. Poola riigipea pidas keskpäeval Tartu ülikoolis loengu ning lahkus Eestist õhtul.